Kontynuacja spadków na Wall Street. Mieszane nastroje po protokole FOMC

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Wczorajsza akumulacja akcji indeksu S&P 500 nie przyczyniła się do dzisiejszej kontynuacji odbicia na amerykańskim rynku. Dzisiejszej sesji inwestorzy wyczekiwali na protokół z posiedzenia FOMC w lipcu, jednak nie wpłynął on na poprawę nastrojów. W rezultacie S&P 500 stracił dziś 0,58 proc., Nasdaq spadł o 0,38 proc. a DJI o 0,70 proc. Wszystkie sektory zanotowały dzisiaj spadki. Najsłabiej zachował się sektor materiałów podstawowych, zniżkując o 1,75 proc. Najmniej stracił dziś sektor usług telekomunikacyjnych (-0,35 proc.)

Przed rozpoczęciem sesji opublikowano dane dot. wniosków o kredyt hipoteczny. Liczba wniosków spadła drugi tydzień z rzędu, tym razem o 4,6 proc. Tydzień wcześniej spadek wyniósł -4,7 proc.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w lipcu wzrosła aż o 6,5 proc. w stosunku do danych czerwcowych, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 2 proc. Wynik na sprzedaży w wysokości 5,39 mln jest najlepszy od listopada 2009r.

Najważniejszą dzisiejszą publikacją był protokół z ostatniego posiedzenia FOMC z końca lipca. Potwierdziły się przypuszczenia o możliwym wyznaczeniu nowego celu stopy bezrobocia, przy której mogłoby nastąpić ograniczanie QE (z aktualnych 6,5 proc. do 6 proc.). Co do samego ograniczania luzowania ilościowego, zdania były podzielone, jednak prawie wszyscy członkowie byli przeciwni redukcji skupu obligacji w lipcu. Na informacje opublikowane w raporcie rynek na początku zareagował gołębio – przebijając na S&P 500 cenę z wczorajszego zamknięcia, jednak na krótko po tym giełda kontynuowała spadki.

Wyniki za drugi kwartał podała dzisiaj spółka Lowe’s. Zysk netto na akcję wzrósł z 0,64 USD rok wcześniej do 0,88 USD. Analitycy prognozowali wartość na poziomie 0,79 USD. Przychody ze sprzedaży również pozytywnie zaskoczyły rynek. Wzrosły one o 10 proc. do 15,7 mld USD, przy konsensusie: 15,1 mld USD. Kurs Lowe’s na otwarciu zwyżkował o ponad 3,5 proc. i ostatecznie zamknął się na 3,92 proc. plusie. Spółka była jednocześnie jednym z liderów wzrostu amerykańskiego indeksu.

Przed sesją, wyniki poniżej oczekiwań zaprezentowała spółka detaliczna Target. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 4 proc. do 17,1 mld USD (prognoza: 17,3 mld USD). Spółka zarobiła 0,95 USD na akcję przy zyskach na poziomie 1,06 USD rok temu. Konsensus wynosił w tym przypadku 0,96 USD. Podczas prezentacji wyników, spółka zaznaczyła, że spodziewa się gorszych zysków w całym 2013 r., z uwagi na kosztowne wejście na rynek kanadyjski. Kurs spółki na zamknięciu spadł o 3,61 proc.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.