Oczekiwania ws. redukcji QE3 w centrum uwagi. S&P 500 pod średnią 50 sesyjną. 10 latki najwyżej od 2 lat

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Indeks S&P 500 zanotował najgorszy tygodniowy wynik od czerwca b.r., ulegając ciężarowi niepewności co do ograniczania QE. Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg, 65 proc. ekonomistów prognozuje redukcję skupu aktywów już na wrześniowym spotkaniu FED-u. Obawa o kształt polityki pieniężnej wraz z naruszeniem niebezpiecznych poziomów cenowych, spowodowały dziś spadek S&P 500 o 0,33 proc. Indeks przebił tym samym ważny poziom średniej 50 sesyjnej, co przy zwiększonej dystrybucji może zachęcić podaż to odważniejszej korekty. Nasdaq po wczorajszym najmocniejszym spadku od 2 miesięcy, zniżkował dziś o 0,09 proc, tyle co DJI.

Wśród sektorów, najgorzej wypadły dzisiaj usługi telekomunikacyjne, tracąc 1,66 proc. Najlepiej zaś zachowały się spółki sektora technologicznego i przemysłu, zyskując odpowiednio 0,10 proc. i 0,15 proc.

Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich również poddane były presji możliwego cięcia QE3 i osiągnęły dziś najwyższy poziom od lipca 2011 roku: 2,83 proc.

Z danych makro, opublikowano dziś ważne dane z rynku budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę domów w USA wyniosła w lipcu 943 tys., wobec prognozy na poziomie 950 tys. W tym samym miesiącu liczba rozpoczętych budów domów wzrosła o 50 tys. i osiągnęła wartość 896 tys. Wskaźnik ten również okazał się być przeszacowany przez analityków, którzy ustalili konsensus na poziomie 900 tys.

Po rozpoczęciu sesji ujawniono wynik Indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego nastroje wśród konsumentów. Spadł on w sierpniu o 5,1 p.p. i wyniósł 80, przy prognozie: 85,5. Jest to najniższy odczyt od kwietnia b.r.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.