S&P 500 na zielono, przy słabnących niepokojach o atak na Syrię

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Prezydent Obama uspokoił rynki, prosząc Kongres o odłożenie głosowania nad rezolucją ws. Syrii. Oczekiwanie na finał negocjacji dyplomatycznych widocznie sprzyja indeksom. S&P 500 mimo rozpoczęcia sesji pod kreską, na godzinę przed zakończeniem handlu w Europie rozpoczął odrabianie strat. Ostatecznie indeks wzrósł o 0,31 proc., DJIA o 0,89 proc. a Nasdaq pod ciężarem Apple-a zanotował 0,11 proc. spadek.

Najwięcej zyskał dziś sektor dóbr konsumpcyjnych niecyklicznych: +0,71 proc. Najsłabiej zachował się zaś sektor spółek użyteczności publicznej: -0,58 proc.

Cena IBM wzrosła dziś o 2,17 proc., po tym jak spółka uzgodniła z firmą Synnex warunki sprzedaży działalności outsourcingowej związanej z obsługą klienta. Pozbycie się nisko marżowego biznesu zasili IBM w 505 mln USD i przybliży spółkę do postawionego celu: wzrostu zysku na akcję z aktualnego 15,25 USD do 20 USD w 2015 roku.

Największy spadek od kwietnia zanotowała dziś spółka Apple, lądując 5,44 proc. pod kreską. Wczorajsza prezentacja dwóch modeli iPhone-a: 5S i 5C skutkowała obniżeniem rekomendacji z kupuj do neutralnie przez trzy duże banki inwestycyjne. Jak uznali analitycy, proponowana cena niskonakładowego smartphone-a jest zbyt wysoka, by sprzedaż w krajach rozwijających się wzrosła.

Liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła względem poprzedniego tygodnia o 13,5 proc. Jest to najniższy poziom od listopada 2008 roku. Wzrost średniego oprocentowania 30-letniego kredytu hipotecznego do 4,8 proc. ściągnął w dół indeks refinansowania o 20 proc. Indeks ten spadł już o ponad 70 proc. od czasu podjęcia kwestii ewentualnego ograniczania QE w maju i obecnie znajduje się na najniższym poziomie od czerwca 2009 roku.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.