Słabe wydatki konsumenckie i obawy o atak na Syrię spychają S&P 500 w dół

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Mimo otwarcia na minimalnym plusie, indeks S&P 500 zanotował spadek o 0,32 proc. DJIA stracił dziś 0,33 proc., natomiast indeks spółek technologicznych Nasdaq wylądował 0,84 proc. pod kreską. Najgorzej zachowały dziś spółki z sektora technologicznego, przemysłowego i dóbr konsumpcyjnych cyklicznych, tracąc 0,75 proc.. Najlepiej wypadł zaś sektor dóbr konsumpcyjnych niecyklicznych, zamykając się na 0,07 proc. plusie.

Biuro Analiz Ekonomicznych zaprezentowało raport na temat siły nabywczej amerykańskich konsumentów. Niekorzystnym sygnałem były dane dot. dynamiki wydatków konsumenckich, która wyhamowała w lipcu do 0,1 proc. wobec mocnego wzrostu na poziomie 0,6 proc. miesiąc wcześniej. Rynek oczekiwał wzrostu o 0,2 proc. Takie same oczekiwania dotyczyły dochodu Amerykanów, którego dynamika wzrostu również spowolniła do 0,1 proc. m/m.

Po rozpoczęciu sesji w USA opublikowano Indeks Chicago PMI. Odczyt za sierpień ukształtował się na poziomie zgodnym z wcześniejszymi prognozami i wyniósł 53. Wzrost o 0,7 pkt. względem lipca nastąpił głównie dzięki poprawie nowych zamówień, które wzrosły o ponad 3 pkt. m/m.

Zaskoczeniem dla analityków był poziom optymizmu konsumenckiego w sierpniu. Indeks Uniwersytetu Michigan wyniósł 82,1 wobec konsensusu: 80,5, uzyskując najniższą wartość od kwietnia. Indeks spadł tym samym o 3 pkt. względem odczytu w lipcu, który był najlepszym miesiącem od 6 lat.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.