Abonenci telewizji mobilnej będą płacili abonament radiowo-telewizyjny?

Od ponad roku firma Info-TV-FM, operator telewizji mobilnej należący do NFI Magna Polonia, nie może podpisać umów z operatorami telefonii komórkowej. Operatorzy tłumaczą, że oferta Info-TV-FM nie jest atrakcyjna finansowo, a klienci wyrażają nikłe zainteresowanie telewizją w komórce. Era i Play zrezygnowały z prac nad wprowadzeniem tej usługi.

Z kolej Plus, który bardzo rozwija usługi dodane do swojej oferty telekomunikacyjnej na razie jeszcze nie rezygnuje z prac nad wprowadzeniem telewizji mobilnej dla swoich klientów. Przeprowadzono analizy ekonomiczne i prawne przedsięwzięcia i ich wyniki rodzą wiele zapytań. Także sytuacja w Europie nie napawa optymizmem. Telewizja mobilna w komórce przyjęła się jedynie we Włoszech.


 

Do odbioru telewizji mobilnej wymagane jest posiadanie telefonu komórkowego z odbiornikiem DVB-H lub wyposażenie telefonu w przystawkę pozwalającą na odbiór sygnału.
Oto niektóre modele telefonów obsługujące DVB-H samodzielnie bądź z użyciem specjalnej przystawki:

1. Nokia N96
2. Nokia SU-33W (przystawka) współpracująca z:
     - Nokia N79
     - Nokia N86
     - Nokia N85
     - Nokia E75
     - Nokia 5800 XpressMusic
     - Nokia 5530 XpressMusic
     - Nokia N97
     - Nokia N97 mini
     - Nokia 6220 Clasic
     - Nokia 6220 Navigator
3. Nokia N77
4. Nokia N92
5. LG U900
6. LG KU950
7. LG KB770
8. Samsung SGH-P960
9. Samsung SGH-P910

Sensacyjnie może zabrzmieć informacja, że w momencie, gdy w ofercie pojawią się kanały telewizji publicznej, abonenci telewizji mobilnej będą musieli odprowadzać abonament radiowo-telewizyjny. Muszę przyznać, że nie rozważałem takiego scenariusza. To rzeczywiście drastycznie obniża atrakcyjność takiego rozwiązania.

Sygnał telewizji w komórce (DVB-H) dociera obecnie do 5,5 mln Polaków.  Obecnie usługa działa w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Chorzowie, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Elblągu.
Do końca 2011 r. obejmie swoim zasięgiem 31 miast. W ofercie programowej znajdują się programy radiowe i telewizyjne m.in. TVP1, TVP2, TVN, TVN 24, Polsat, Polsat Sport, MiniMini, ZigZap.