Ekonomia trudna sprawa, ale dla mnie to zabawa?

Od października tego roku w 12 wybranych wrocławskich przedszkolach będzie realizowany projekt Przedsiębiorczy Przedszkolak, którego organizatorem – inicjatorem jest Urząd Miejski Wrocławia, Biuro Rozwoju Gospodarczego i Wydział Edukacji, partnerem jest Nordea Bank Polska SA, a partner merytoryczny projektu to Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Odbiorcami tego, poważnego w swoich założeniach, projektu są 4 i 5 latki oraz ich rodzice, a realizatorami oczywiście nauczyciele wychowania przedszkolnego w wybranych przedszkolach.

Projekt „Przedsiębiorczy Przedszkolak” jest elementem realizowanego przez Miasto Wrocław Programu „Edukacja przedsiębiorczości”
(więcej o programie: http://www.eunop.eu/news/371/edukacja_przedsiebioczosci_fr._horak.pdf
Projekt „Przedsiębiorczy przedszkolak” to pomysł na rozpoczęcie edukacji finansowej dzieci w wieku przedszkolnym, bo to właśnie mając 3, 4 i 5 lat dziecko uczy się najszybciej i wykształca/rozwija swoje przyszłe zachowania i nawyki. Projekt ma pomóc w rozwijaniu prawidłowych postaw konsumenckich. Różnorodne działania i zabawy mają pomagać dzieciom odkrywać tajemnice świata finansów, ekonomii, przedsiębiorczości. Trudny temat połączono z atrakcyjną dla dzieci formą, której głównym bohaterem jest sympatyczny Krasnal Złotóweczka, który staje się przewodnikiem i towarzyszem dzieci w tej finansowej podróży.
Problematyka realizowanych zajęć wydaje się być bardzo bogata.
Warto zaprezentować cele projektu:
Cele ogólne Projektu „Przedsiębiorczy przedszkolak” to:

  • promowanie idei przedsiębiorczości wśród dzieci w wieku przedszkolnym,
  • zdobywanie wiedzy z szeroko pojętej edukacji ekonomicznej,
  • zwiększanie świadomości odbioru przekazu reklamowego,
  • kształtowanie nawyku racjonalnego gospodarowania pieniędzmi,
  • zapoznanie z historią pieniądza.

Cele kierunkowe (wybrane) Projektu „Przedsiębiorczy przedszkolak” to:

  • nabywanie umiejętności planowania zakupów oraz ich wartościowania,
  • klasyfikowanie towarów ze względu na ich ważność i przeznaczenie,
  • rozumienie, że ilość pieniędzy jest ograniczona,
  • zdobywanie/utrwalanie wiedzy dotyczącej sklepu, kupowania, zachowania się w sklepach
  • doskonalenie sprawności ruchowej oraz rozumienia pojęć wysoko – nisko,
  • rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej,
  • kształtowanie świadomości ekologicznej.

Dziecko po zrealizowanym projekcie będzie wiedziało m.in.: gdzie i w jaki sposób można zrobić zakupy (kiosk, sklep, bazar, internet), czym można zapłacić za zakupy (pieniądz, karta, on-line), co to jest konto bankowe, cena, do czego służy bankomat, kasa fiskalna, bank, paragon, sklep, na czym polega praca: kasjera, bankiera, sprzedawcy, ustawiacza towarów.... Będzie znało sposoby gromadzenia pieniędzy (skarbonka, portfel, konto bankowe) oraz historię monety (pieniędzy), dowie się skąd się biorą pieniądze oraz pozna walutę obowiązującą w Polsce. Pozna również sens i zalety oszczędzania, a także będzie potrafiło mądrze oceniać promocje i reklamy.

Projektowi towarzyszą szczegółowo opracowane materiały metodyczne -  konspekty zajęć wraz z pomocami dydaktycznymi.
Powstała również piosenka przewodnia programu pt.: Krasnal Złotóweczka, której jestem współautorem.
Wypada życzyć realizatorom powodzenia, dzieciom doskonałej zabawy a inicjatorom projektu – należą się podziękowania za zwrócenie uwagi na tak ważny problem już u tak małych konsumentów…

„Ekonomia trudna sprawa, ale dla mnie to zabawa…” - fragment piosenki programowej pt.: Krasnal Złotóweczka, autorzy: M&M Szala

konsultacja merytoryczna: Marta Kondracka – Szala – współautorka części metodycznej projektu, koordynatorka projektu w Przedszkolu Nr 66 we Wrocławiu