Inwestycja w kulturę się opłaca

  • "Kraj w którym inwestuje się w kulturę rozwija się szybciej i lepiej funkcjonuje."
  • "Uznaje się, że w skali kraju każda złotówka zainwestowana w sferę prawidłowo zarządzanej kultury daje zwrot w postaci kilku złotych".
  • "Kultura to dobry pomysł na biznes, świetna nisza rynkowa w którą można zainwestować".

To tylko niektóre hasła kampanii społecznej "Kutlura się liczy", której organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Impulsem tej inicjatywy stał się Kongres Kultury Polskiej 2009 podczas którego padło przekonanie iż oprócz poprawy jakości życia kultura również przynosi zyski. Kampanię wspiera wiele znamienitych osób. Spoty kampanii można obejrzeć na stronie www.kulturasieliczy.pl. Dotychczas kultura postrzegana była jako sektor nie przynoszący realnych zysków dla społeczeństwa a jej istnienie okupione było tylko i wyłącznie wydatkami ze strony budżetu państwa, gmin, czy sponsorów. Tym czasem na rzecz kultury pracuje cały przemysł, który koncentruje nie tylko artystów lecz fachowców różnych dziedzin: logistycznych, technicznych itd. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jest to branża bardzo zaawansowana technologicznie. Obecnie wiele form artystycznych powstaje przy pomocy i wsparciu osiągnięć współczesnej techniki. Jest to branża o ogromnym potencjale, która na zachodzie przynosi zyski.

Dlaczego warto inwestować w kulturę? W programie Grzegorza Chlasty "Popołudnie z TOK FM" z 19 lutego b.r. Pan Michael Dembiński (dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej) mówi: "To powinna być strategia narodowa. Polska odchodząc od swojej roli - miejsca taniej siły roboczej musi stać się narodem bardziej innowacyjnym, bardziej kreatywnym. I tutaj patrzymy na doświadczenie Wielkiej Brytanii gdzie przemysł kreatywny już dosięga 9% całego brytyjskiego PKB, natomiast kilkanaście lat temu było to tylko 4 %. Rząd mocno na to stawiał i widzimy, że brytyjskie wytwórnie muzyczne, studia filmowe, agencje reklamowe, nawet salony fryzjerskie, wszystko co się wiąże z kreatywnością [...], to wszystko szybciej się rozwija niż reszta gospodarki".  Wspomnianą relację dobrze ilustruje plakat kampanii outdorowej. Rozwój kultury wpływa pozytywnie na kreatywność a tylko kreatywne społeczeństwo jest zdolne do ciągłego rozwoju gospodarki. Dla przedsiębiorców czy potencjalnych inwestorów jest to jednak zysk pośredni, który przekłada się na korzyści o charakterze ogólnospołecznym. Czy jest zatem możliwość inwestowania w kulturę w taki sposób aby osiągnąć wymierną korzyść? Wydaje się że w chwili obecnej taka korzyść może zaistnieć jedynie poprzez reklamę. Biznes wspierający przedsięwzięcia kulturalne w ten sposób może również docierać do potencjalnych klientów. Jesteśmy na początku takich zmian sądzę więc, że w przyszłości owe możliwości będą szersze.

Żródło: http://kulturasieliczy.pl