Geolokalizacja i proximity marketing po polsku

Geomarketing wkracza do Wielkiej Brytanii. L'Oréal i Starbucks podpisały z operatorem komórkowym O2 umowę, dzięki której obie firmy będą mogły wysyłać sms-y promocyjne za każdym razem, gdy abonent O2 znajdzie się w pobliżu wybranego sklepu. Informacje o rabatach czy promocjach w Starbucks będą również otrzymywali klienci niektórych sklepów spożywczych. Oczywiście nic na siłę i informacje o określonej tematyce otrzymają klienci, którzy podpiszą odpowiednie umowy lub zgodzą się na pewne zapisy w swoich umowach z operatorem O2. Nie można zdenerwować klientów i narazić swojej reputacji na szwank więc każdy z klientów będzie mógł otrzymać najwyżej jedna taką wiadomość dziennie.

Na uwagę zasługuje podobny system działający w Polsce, uruchomiony i rozbudowywany przez firmę ProxyAd notowaną na alternatywnym rynku GPW – NewConnect.
Otóż platforma opracowana przez tą firmę daje wiele możliwości dotarcia do klienta i targetowania przekazu. System zbudowany jest o łączność bezprzewodową Bluetooth. Taką łączność posiada ponad 80 proc. telefonów na polskim rynku i wiele urządzeń mobilnych. System daje wiele możliwości przesyłania treści marketingowych i zarządzania nadajnikami z jednego miejsca jak też definiowanie kampanii reklamowych dla każdego nadajnika z osobna.


 
Za pomocą Bluetooth można wysyłać:
-reklamy graficzne,
-animacje,
-muzykę,
-filmy video,
-gry,
-aplikacje,
-kupony rabatowe,
-linki do stron www.

System wykrywa telefony komórkowe z włączonym modułem Bluetooth i wysyła odpowiednie treści zgodnie z przyjętą polityką. Aktualnie sieć reklamy lokalizacyjnej budowana przez ProxyAd działa w ponad 23 miastach w Polsce. Reklamodawca płaci za efektywność reklamy tj. tylko za takie komunikaty, które zostały odczytane przez konsumenta w telefonie.

Aby zapewnić niezawodny przekaz ProxyAd montuje infrastrukturę nadawczą tak, aby zapewnić jak największą przepływność ludzi w odległości ok. 60 m od nadajnika. Dobrze jest gdy ludzie przebywają w takiej strefie od 30 s do 1 minuty co da pewność, że komunikat dotrze do odbiorcy w razie dużego natężenia transmisji. Wreszcie ważne jest, żeby odbiorca treści reklamowej usłyszał bądź poczuł powiadomienie o nadejściu wiadomości. W związku z tym firma wybiera miejsca o mniejszym natężeniu dźwięków.

Działania ProxyAd wyglądają ciekawie gdyż już w tej chwili dają możliwość wysłania średnio 750 tys. komunikatów miesięcznie efektywnie dostarczonych na telefon komórkowy konsumenta. Według szacunków do końca 2010 roku firma powinna mieć potencjał dotarcia do ponad 6 mln odbiorców na miesiąc.