KGHM już ma spółkę w Kanadzie

in

Zgodnie z zapowiedziami rynkowymi 2 dni temu KGHM podpisał z firmą Abakus Mining&Exploration Corporation umowę joint venture. Na mocy umowy KGHM objął 51 proc. udziałów w spółce KGHM Ajax Mining Inc. przez wniesienie wkładu gotówkowego w wysokości 37 000 000 USD (o równowartości 106 567 400 PLN, wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego dla USD/PLN z 12 października 2010 roku). Abacus wniósł do spółki joint - venture wszelkie posiadane prawa do złoża Afton – Ajax oraz w rejonie Afton.

Środki te zostaną przeznaczone na wykonanie bankowego studium wykonalności oraz prace eksploracyjne. Prezesem spółki został dyrektor ds. zabezpieczeń KGHM Marcin Mostowy.
KGHM zagwarantował sobie prawo do objęcia dalszych 29 proc. udziałów w spółce za kwotę nie większą niż 35 mln USD o równowartości 100 807 000 PLN, wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego dla USD/PLN z 12 października 2010 roku. Skorzystanie z prawa opcji możliwe będzie po opublikowaniu Bankowego Studium Wykonalności.


 
Przypomnijmy, że raport techniczny wykonany przez Wardrop Engineering Inc. w zeszłym roku zakłada produkcję roczną miedzi na poziomie 50 tys. ton, a produkcję złota na poziomie 100 tys. uncji. Przewiduje się 23 - letni okres eksploatacji złoża. Dotąd rozpoznane zasoby w tym miejscu wynoszą 442 mln ton rudy miedzi przy czym ruda wydobywana będzie metodą odkrywkową, a nie jak w zagłębiu miedziowym w Polsce gdzie trzeba po nią sięgać aż ponad 1000 metrów w głąb ziemi. Roczne wydobycie rudy miedzi w Kanadzie może sięgnąć nawet 10 proc krajowego wydobycia KGHM. Dane wyglądają naprawdę zachęcająco. Należy pamiętać jednak o zobowiązaniu KGHM dotyczącego finansowania wydatków inwestycyjnych projektu. Zobowiązanie powstanie w momencie wykonania przez KGHM prawa opcji na objęcie dodatkowych 29% udziałów w spółce KGHM Ajax Mining Inc.
Złoże znajduje się na zachodnim wybrzeżu Kanady  ok. 10 km na południowy zachód od  Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej.

Już od dłuższego czasu widać starania koncernu służące wyjściu z inwestycjami w świat. Niestety dotychczasowe inwestycje okazały się fiaskiem – patrz inwestycja w Kimpe w Republice Konga. Z niecierpliwością czekamy więc na rozpoczęcie wydobycia, które ma nastąpić w 2013 roku.