Urządzenie ATON-HT na testach w USA
Zestaw urządzeń do oczyszczania ziemi z zanieczyszczeń ropopochodnych oferowany przez ATON-HT został wysłany na testy do USA. Badania mają przekonać koncern BP, że technologia ATON-HT będzie skuteczna przy oczyszczaniu amerykańskich plaż zanieczyszczonych wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej.
Testy zestawu urządzeń Aton HR-S wraz z systemem oczyszczania gazów Aton MOS mają się rozpocząć w połowie września na Florydzie. Koszty związane z transportem i przeprowadzeniem testów poniesie partner amerykański.
Skuteczność naszej technologii została wielokrotnie potwierdzona, m.in. w projekcie oczyszczenia ziemi z zanieczyszczeń ropopochodnych na Łotwie oraz w jednej z rafinerii w Polsce. Dlatego jestem przekonany, że testy zakończą się powodzeniem i nasze urządzenia pomogą Amerykanom uporać się ze skutkami tej jednej z najbardziej tragicznych katastrof ekologicznych w dziejach USA – mówi Prezes ATON-HT S.A. Robert Barczyk.
Wyjazd urządzeń jest efektem wizyty, jaką przedstawiciele strony amerykańskiej, zainteresowani stworzeniem planu usuwania skutków wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej złożyli w siedzibie ATON-HT w połowie czerwca.
W ramach przeprowadzonych testów zostanie zbadana również skuteczność działania urządzenia na trzech innych rodzajach odpadów niebezpiecznych.
Usuwanie zanieczyszczeń ropopochodnych za pomocą technologii ATON-HT:
W ATON-HT S.A. opracowane zostało mikrofalowe urządzenie do skutecznego usuwania zanieczyszczeń organicznych pochodzenia naftowego z materiałów mineralnych tj. piasku i ziemi. Urządzenie montowane jest w standardowych kontenerach morskich, które przeznaczone są do pracy w pobliżu miejsc powstania zagrożenia. Istota procesu polega na przemieszczaniu oczyszczanego materiału wewnątrz powoli obracającego się bębna, do którego wprowadzana jest energia mikrofalowa oraz wymagana ilość powietrza. W wysokiej temperaturze i przy dostarczaniu odpowiedniej ilości tlenu zanieczyszczenia organiczne ulegają szybkiemu utlenianiu. Skuteczność procesu utleniania zależy od ilości tlenu, temperatury i rodzaju zanieczyszczeń. Przeprowadzone badania wskazują, że w przypadku zanieczyszczeń organicznych już po nagrzaniu oczyszczonego materiału do temperatury około 800°C proces wypalania zanieczyszczeń jest bardzo szybki, oczywiście pod warunkiem, że do wnętrza komory (obracającego się bębna) wprowadzona zostanie wymagana ilość tlenu. Aby unieszkodliwić gazy opuszczające reaktor, które mogą powstawać w wyniku procesu usuwania zanieczyszczeń organicznych wewnątrz reaktora Aton HR-S spółka ATON-HT SA opracowała technologię oczyszczania gazów w reaktorze Aton MOS.
ATON-HT S.A. działa na rynku od 2005 r., a od lutego 2008 r. jest notowana na NewConnect. Firma funkcjonuje w obszarze bezodpadowych innowacyjnych technologii utylizacji odpadów niebezpiecznych i odzysku cennych materiałów. Opracowywane i wdrażane technologie oparte są o autorską metodę MTT (Microwave Thermal Treatment), której Spółka jest właścicielem i która została zastrzeżona w kraju i zagranicą. Proponowane rozwiązanie umożliwia budowę reaktorów, w których unieszkodliwiać można w bardzo wysokich temperaturach szeroką gamę niebezpiecznych odpadów, przy czym praca tych urządzeń nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego i co równie ważne - koszt eksploatacji jest mniejszy od kosztów eksploatacji znanych urządzeń i instalacji. Przykłady zastosowań technologii MTT: utylizacja odpadów azbestowych i odpadów biologicznych, usuwanie uciążliwych zapachów, rozkład (piroliza) tworzyw sztucznych, karbonizacja odpadów biologicznych, usuwanie zanieczyszczeń organicznych np. zanieczyszczeń ropopochodnych. Spółka jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. nagrody na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO, nagrody GPW w kategorii „Wybór rynku NewConnect jako wsparcia dla rozwoju innowacji”, oraz tytułu Krajowego Lidera Innowacji 2008. Spółka zwyciężyła także w prestiżowym Konkursie Innowatorów podczas Globe Forum 2009.
Żródło:
Agnieszka Palej – VOICE GROUP
- Rafał Olszak - blog | Rentier.pl
- Zaloguj się, by odpowiadać