Właściciele o2.pl idą do raju
...podatkowego. Jak podała Gazeta Prawna trzech właścicieli grupy o2 we wpisie do KRS zastąpiły cypryjskie spółki: Bridge20 Enterprises Limited, Jadhave Holdings Limited oraz Borgosia Investments Limited. Każda ze spółek objęła po 420 udziałów wartych 117,4 tys. zł. Założyciele pozostali jednak w zarządzie. Dalej Gazeta Prawna snuje rozważania o możliwej sprzedaży udziałów w grupie do której należą takie serwisy jak pudelek.pl, wrzuta.pl czy sfora.pl czyli znane praktycznie wszystkim polskim internautom.
Teoretycznie taki ruch może być przygotowaniem do przyszłej transakcji sprzedaży spółki bądź udziałów w niej. Ja natomiast widzę prozaiczną przyczynę takiego posuniecia. Właściciele dokonali analizy finansowej i doszli do wniosku, że tak jak wiele innych serwisów podatki będą płacić w raju podatkowym.
Na Cyprze należącym do UE stawka podatku dochodowego od przychodów z działalności gospodarczej wynosi zaledwie 10% a dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie z zagranicy są objęte zwolnieniem, jeśli łącznie spełnione zostaną dwa warunki:
- spółka cypryjska otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio co najmniej 1% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę oraz
- spółka wypłacająca dywidendę podlega w kraju swojej rezydencji opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego wysokość nie jest zdecydowanie niższa niż stawka podatku na Cyprze (akceptowalne są nawet stawki na poziomie 7,5%), albo jest ograniczenie, bo nie więcej niż 50% dochodów otrzymywanych przez spółkę zagraniczną może być uznane za tzw. dochody pasywne (np. odsetki, dywidendy).
Polska i Cypr są stronami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. nr 117, poz. 523). Zgodnie z tą umową dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w jednym z umawiających się państw osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim. Dywidendy te mogą być również opodatkowane w państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. Oznacza to, że dywidendy wypłacane na rzecz polskich udziałowców spółki cypryjskiej mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i na Cyprze, jednak na Cyprze stawka podatku u źródła nie może przekroczyć 10%.
Czego więcej trzeba drodzy czytelnicy? Sytuacja dla mnie zdaje się jasna. Jesteśmy wolni, żyjemy w UE i mamy prawo wybrać sobie miejsce opodatkowania. A czy postąpić jak właściciele serwisu o2.pl to już inna sprawa. Jak to mówią:
Prawdziwy patriota płaci podatki w (k)raju .
I na pewno nie jest to odosobniony przypadek.
- Rafał Olszak - blog | Rentier.pl
- Zaloguj się, by odpowiadać