Nabywcy audiobooków - raport na temat rynku audiobooków w Polsce

Kilka dni temu ukazał się raport na temat rynku audiobooków w Polsce przygotowany przez firmę NetPress Digital Sp. z o.o. zatytułowany Nabywcy audiobooków. Z raportu wynika, że rynek audiobooków w Polsce rośnie dynamicznie, zarówno pod względem wielkości oferty, jak i wartości sprzedaży. Z 2,7 mln zł obrotu w 2006 roku wzrósł do 19,9 mln zł w roku 2009. Jest to imponujący wzrost, ale autorzy podkreślają, że dla wydawców ciągle nie jest to jeszcze intratny biznes tylko raczej inwestycja w przyszłość. Jednym z ważniejszych problemów w rozwoju tego rynku jest nielegalna wymiana audiobooków.

Zastanawiające wnioski płyną z analizy preferencji czytelników dotyczących postaci audiobooków. Z jednej strony klienci cały czas przywiązani są do materialnej postaci produktów i są w stanie zapłacić więcej, jeśli kupują namacalną rzecz, sam plik wydaje się czymś mniej wartościowym. Z drugiej strony okazuje się, że najmniej ważne jest samo opakowanie. Tylko 5% badanych uważa je za bardzo ważne, natomiast dla 57% ankietowanych nie ma to znaczenia. Intrygujące jest skąd bierze się taka sprzeczność, pewnie ma podłoże psychologiczne. Analiza tych zachowań jest sygnałem dla uczestników rynku audiobooków oraz ebooków, że warto inwestować w zwiększanie świadomości czytelników na temat cyfrowej informacji.

W raporcie poruszono też kwestie opodatkowania. Okazuje się, że w Polsce rząd nie wprowadził jeszcze odpowiednich zmian w prawie, które umożliwiałby zredukowanie stawki podatku VAT na cyfrowe wersje książek, tak jak uczyniła w 2009 roku Komisja Europejska. Zmian tych można spodziewać się na początku 2011 roku. Pojawia się jednak problem definicji książki, oraz obawa że obniżony VAT będzie można stosować tylko w przypadku książek wydanych na nośnikach np. na płytach CD, a w przypadków plików do ściągnięcia będzie obowiązywać normalna stawka podatku VAT. Z pewnością nie pomoże to w rozwoju rynku publikacji elektronicznych. Okazuje się, że inwestycje w zwiększanie świadomości na temat cyfrowej informacji konieczne też są w odniesieniu do twórców prawa.

W kontekście rynku audiobooków warto wspomnieć o modelu biznesowym który wykorzystywany jest przez wydawnictwa sprzedające publikacje elektroniczne w Internecie. Model ten poza tym, że stwarza samym czytelnikom możliwość udziału w rynku publikacji elektronicznych, to dzięki stosowanej filozofii partnerstwa może również w pewnym stopniu zapobiegać nielegalnemu powielaniu treści cyfrowych. Mam tu na myśli programy partnerskie wdrożone między innymi przez wydawnictwa zaangażowane w przygotowanie wspomnianego raportu czyli Nextranet i Złoty Program Partnerski. Dzięki tym programom osoby fizyczne oraz firmy mogą zakładać własne księgarnie internetowe i otrzymywać prowizje za sprzedane publikacje. Jednym z przykładów księgarni partnerskiej działającej w systemie Nextranet jest moja księgarnia eBibliofil.pl. Każdy zakup zrealizowany za pośrednictwem serwisu eBibliofil.pl jest rejestrowany i po osiągnięciu określonego w regulaminie pułapu zarobione pieniądze przelewane są na moje konto. Podobnie jest w przypadku internetowej księgarni Złote Myśli.

Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią raportu o rynku audiobooków w Polsce.

Nabywcy audiobooków