W 2012 roku Aedes S.A. zarobił 1,15 mln zł, przychody ze sprzedaży sięgnęły 56,7 mln złotych

AEDES S.A., notowana na NewConnect spółka specjalizująca się w szerokim zakresie usług budowlano-montażowych, opublikowała raport finansowy za 2012 rok. Wynika z niego, iż w minionym roku Spółka zanotowała wzrost obrotów o 61,52 proc. z 35,1 mln zł w 2011 r. do ponad 56,7 mln zł. Rok do roku zysk netto również był wyższy o 15,4 proc. i wynosił ponad 1,15 mln złotych.

Osiągnięte w ubiegłym roku wyniki finansowe są efektem terminowego zakończenia trzech istotnych projektów budowlanych o łącznej wartości 29,7 mln złotych. Ponadto, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym Spółka mogła realizować wszystkie prowadzone inwestycje zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. 

„W 2012 roku sytuacja Spółki się ustabilizowała. Wypracowaliśmy wyższy niż w 2011 roku poziom przychodów oraz zysku netto. Jednak wartości te nie zaspokajają naszych oczekiwań oraz założeń, poczynionych na początku ubiegłego roku. Deweloperzy wstrzymali dużą część planowanych inwestycji. Jest to istotny czynnik, który powoduje, iż konkurencja na rynku zwiększa się i chcąc pozyskać kontrakt, musimy mieć elastyczną politykę cenową, co niejednokrotnie wiąże się z niższą marżą. Dodatkowo, ponosimy koszty w postaci zakupu materiałów budowlanych, których ceny - wbrew panującej opinii, nie są niższe, a w niektórych przypadkach nawet o wiele wyższe. Zatrudniamy także wielu podwykonawców. Na obu tych obszarach trudno jest o duży margines negocjacji, szczególnie, gdy zależy nam na jakości wykonanej pracy. Obecna w branży budowlanej dekoniunktura przyczyniła się również do obniżenia rentowności Spółki w 2012 roku, którą planujemy poprawiać w kolejnych latach poprzez optymalizację polityki finansowej Spółki w najbliższych latach.” – mówi Maciej Targosz, prezes zarządu Aedes S.A. 

Zarząd Spółki ocenia, że bieżący rok może być równie trudny dla branży budowlanej.

„Obecnie skupiamy się na realizacji dotychczas pozyskanych kontraktów. Zamierzamy także szukać atrakcyjnych zleceń w sektorze budownictwa komercyjnego i przemysłowego. Pierwsze takie zlecenie już pozyskaliśmy. Nadal chcemy rozwijać się w zakresie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego. Tutaj, projektów wprowadzanych na rynek jest o wiele mniej niż w poprzednich latach, widać dekoniunkturę. Jednakże, bieżący rok powinien pomóc w ustabilizowaniu cen, które zdaniem wielu analityków branży w przyszłym roku mogą wzrosnąć. Ponadto, w 2014 roku ma wejść w życie nowy program rządowy >>Mieszkanie dla Młodych<<, to może być czynnik pobudzający sektor budownictwa mieszkaniowego.” – komentuje Maciej Targosz

Obecnie w portfelu zleceń Aedes S.A. znajduje się 9 projektów. Łączna wartość prac do zrealizowania w ramach tych inwestycji wynosi ok. 46 mln złotych.

Aktualnie Zarząd Spółki prowadzi aktywne działania w celu sfinalizowania procesu pozyskania nowych kontraktów.

Pełny tekst w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
W_2012_Aedes_zarobil_1,15mln.pdf241.17 KB