We wrześniu 2012 na NewConnect pojawiło się 8 nowych spółek

Wrzesień, to kolejny niestabilny miesiąc na rynku NewConnect. Ożywienie w połowie miesiąca zakończyło się niewielkim wzrostem indeksu w stosunku do sierpnia 2012. Wartości indeksu ilustruje tabelka powyżej. Dużo ciekawiej natomiast wygląda wykres WIG20. W połowie miesiąca zachowywał się podobnie jak NCIndex, natomiast finiszował dużo lepiej, +5,01%.

Kolejna odsłona porządków na NewConnect

Giełda dyscyplinuje spółki na NewConnect. Już ponad 1/3 notowanych spółek na „małym rynku” zostało wstawione w segment wysokiego ryzyka pod względem płynności. Dokładnie 158 firm trafiło na listę „Super High Liquidity Risk”. W dniu 27 września, Zarząd GPW wykluczył z notowań akcje:
  • Tonsil Acustic Co
  • Green Technology
  • F24

W przypadku ostatniej, Emitent zamierza zwrócić się z prośbą o odwołanie decyzji.

Następujące spółki zostały zobowiązane do przedstawienia szczegółowych analiz finansowych, które będą miały wpływ na dalsze ich funkcjonowanie w na NewConnect:
  • Mobile Partner
  • Virtual Vision
  • 01Cyberation
  • BGE
Płynność pozostaje nadal największą bolączką NewConnect. Dzięki wprowadzonym zmianom, inwestorzy będą lepiej się orientować akcjami jakich spółek można obracać.

Wskaźniki NewConnect 

We wrześniu 2012 roku na NewConnect zadebiutowało 8 nowych spółek. Struktura branżowa debiutantów przedstawia się następująco: 2 spółki z branży „Technologie” oraz po 1 z „Usługi finansowe”, „Ochrona zdrowia”, „Recykling”, „Handel”, „Usługi inne”, „Wypoczynek”. Średnia ilość debiutów z ostatnich 9 miesięcy wynosi 8 spółek na miesiąc. Nowe spółki we wrześniu sprzedały swoje akcje za stosunkowo niewielką kwotę 5,19 mln PLN. Na dzień 30 września na „małym parkiecie” notowanych jest już 420 emitentów. Szczegółowe dane dotyczące statystyk rynku NewConnect prezentuje tabela: „Lista wrześniowych debiutantów na rynku NewConnect” (str.3).

Spółki zagraniczne na NewConnect

Podobnie jak w poprzednim miesiącu na NewConnect nie zadebiutowała żadna zagraniczna spółka, a czeski Twigonet Europe SE pozostaje nadal ostatnim niekrajowym debiutantem (kwiecień 2012). Jest on również największym zagranicznym podmiotem notowanym na NewConnect.

Opracowanie - Progress Holding Sp. z o.o.

Pełny raport w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
Raport_za_09_2012.pdf486.25 KB