10 tygodniowy szczyt na S&P500 zdobyty

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Nowy miesiąc na Wall Street rozpoczął się od silnych wzrostów. Indeks ISM przemysłu okazał się lepszy od prognoz, ale nie bez znaczenia dla optymistycznego nastawienia amerykańskich inwestorów były też bardzo dobre wyniki europejskich bankowych blue-chipów – HSBC oraz BNP Paribas. Zysk netto obu instytucji przebił oczekiwania analityków, co związane było przede wszystkim z mniejszymi niż oczekiwano rezerwami na złe kredyty. Indeks S&P500 (+2,2%) otwarty został na poziomie o ok. 1,2% wyższym od piątkowego zamknięcia. Zaraz po publikacji danych ISM, indeks wybił się powyżej 1120 pkt i do końca dnia byki nie odpuszczały nawet na moment. Indeks S&P500 zakończył dzisiejszą sesję na poziomie 1126 pkt. (+2,2%), osiągając 10-tygodniowy szczyt i przebijając ważną 200 sesyjną średnią (okolice 1113 pkt). Pozostałe indeksy również kończą na sporych plusach - Nasdaq (+1,8%), a Dow Jones (+2%).

Za nami większa część wyników kwartalnych największych spółek w USA. Ok. 75% firm opublikowało już swoje raporty finansowe, z czego 59% pobiło oczekiwania analityków na poziomie przychodów, 65% na poziomie zysku netto, a 45% spółek zarówno na poziomie przychodów jak i zysku netto.

Najbardziej wyczekiwaną dziś wśród inwestorów daną makroekonomiczną po obu stronach oceanu był Indeks ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego. Wskaźnik co prawda spadł w lipcu do poziomu 55,5 z 56,2, jednak był to poziom wyższy niż oczekiwali ekonomiści (konsensus wynosił 54). Odczyt wskaźnika powyżej 50 świadczy o ekspansji gospodarki. Najważniejsze składowe indeksu (Nowe Zamówienie i Produkcja) mocno spadły, choć cieszy wzrost o 0.8 pkt do 58.6 indeksu Zatrudnienia. Struktura raportu co prawda nie była tak dobra, by wywołać optymizm na rynku, jednak byki musiały wykorzystać to co gospodarka obecnie oferuje i wyraźniej zaznaczyć przebicie kilku ważnych poziomów na indeksach.

Kolejną bardzo istotną daną były dziś wydatki na inwestycje budowlane. Wydatki wzrosły w czerwcu o 0,1%, przy zrewidowanym wyniku za maj wynoszącym -1% (pop. –0.2%) i prognozie –0.5%.

Spółki z sektora energetycznego i materiałów należały dziś do najmocniej rosnących, ze spółką Alcoa(+4,8%) oraz ExxonMobil (+3,8%) na czele. Walory giganta finansowego Bank of America (+2,9%), przybierały na wartości, po tym jak bardzo dobre wyniki podał największy bank w Europie – HSBC. Akcje światowego potentata w produkcji samochodów – Forda (+3,1%), również rosły podczas dzisiejszej sesji, co było oznaką pozytywnej reakcji inwestorów na wiadomość, że firma pomyślnie zakończyła sprzedaż marki Volvo chińskiemu producentowi aut – Geely, za 1,8 mld USD. Ceny akcji innych producentów aut również zwyżkowały w związku z oczekiwaniami dotyczącymi jutrzejszych dobrych danych o liczbie sprzedanych aut w lipcu w USA.

Największymi maruderami dzisiejszej sesji były akcje Visa (-1,5%) oraz MasterCard (-3,6%), co było reakcją inwestorów na informacje podaną przez giganta telekomunikacyjnego AT&T (+2,5%), mówiącą o planach stworzenia joint venture z firmą Verizon (+1,7%) w celu utworzenia systemu płatności opartego na telefonach smartphone.

Ceny ropy dotarły dziś do poziomów najwyższych od 3 miesięcy – 81 USD za baryłkę. Indeks zmienności VIX spadł istotnie (-6,6%) do poziomu 21,94.

Marcin Lewczuk
Analityk
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.