Amerykańska sesja pod wpływem szczytu UE
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Czwartkowa sesja rozpoczęła poniżej środowego zamknięcia. Przez większą część dnia widoczna była mocna przewaga niedźwiedzi. Dopiero informacja o odwołaniu konferencji prasowej przez kanclerz Merkel podczas odbywającego się dzisiaj szczytu UE spowodowała zmianę nastrojów. Inwestorzy uznali, że przywódcy europejscy mogą wypracowywać istotne rozwiązania dla problemów strefy euro i w ostatniej godzinie sesji praktycznie odrobili straty z całego dnia. Drugim ważnym wydarzeniem było utrzymanie przez amerykański Sąd Najwyższy głównych elementów reformy systemu opieki zdrowotnej wprowadzanej przez prezydenta Obamę. Ostatecznie na zamknięciu S&P 500 stracił 0,21%. Dow Jones spadł o 0,2%, a najgorzej poradził sobie Nasdaq, który stracił 0,9%.
Głównym wydarzeniem w kalendarzu makro była dziś publikacja amerykańskiego PKB. W pierwszym kwartale 2012 roku wzrost zannualizowanego PKB wyniósł 1,9%. Informacja ta podana przez amerykański Departament Handlu okazała się całkowicie zgodna z wcześniejszymi prognozami. Oprócz PKB zostały podane także deflator PKB oraz PCE core za pierwszy kwartał 2012 roku. Wyniosły one odpowiednio 2% k/k oraz 2,3% k/k (przy prognozach 1,7% k/k i 2,1% k/k). Dziś został też opublikowany tygodniowy raport dotyczący złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ich liczba wyniosła 386 tys. i nie różniła się zbytnio od przewidywań analityków kształtujących się na poziomie 385 tys.
Wiadomość o utrzymaniu głównych założeń reformy systemu opieki zdrowotnej prezydenta Obamy przez amerykański Sąd Najwyższy spowodowała silny wzrost popytu na akcje spółek, które mogą skorzystać na tej reformie. Mocno rosły ceny m.in. Amerigroup (+4,92%), Universal Health (+8,54%), Community Health (+8,04%) czy Tenet Healthcare (+5,42%). Słabo radziły sobie natomiast akcje apółek IT. Spadły ceny Apple (-0,95%), Della (-3,08%) i IBM (-0,83%). Kontynuowana była także wyprzedaż walorów JPMorgan (-2,45%) spowodowana informacjami o wynoszących 9 mld USD stratach banku na transakcjach derywatami.
O wiele silniejsze spadki objęły dziś rynki ropy i metali szlachetnych. W przypadku ropy Brent cena baryłki spadła do ok. 92 USD (-1,68%). Sweet crude potaniała o 2,29% do 78 USD za baryłkę. Cena uncji złota spadła zaś dziś o 1,39% do 1556 USD.
Bartłomiej Kaja
Noble Funds TFI