Bez reakcji na kwietniowe „minutki”. S&P 500 zyskuje 0,8%

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

S&P 500 całą sesję spędził dzisiaj na dodatnich poziomach zyskując na koniec 0,81 proc. DJIA wybił się ponad średnią 50-sesyjną zarabiając 0,97 proc. a Nasdaq wzrósł o 0,85 proc. Najlepiej radziły sobie spółki cykliczne (+1,21 proc.) a najgorzej wypadł sektor użyteczności publicznej, zyskując 0,07 proc.

Indeks wniosków o kredyt hipoteczny na zakup domów kolejny tydzień z rzędu zanotował spadek, tym razem o 3 proc.. Dynamika spadku r/r wyniosła 12 proc. Indeks refinansowania wzrósł o 4 proc., po 7 proc. zwyżce tydzień wcześniej.

Protokół z kwietniowego posiedzenia FOMC nie przyniósł żadnych znaczących informacji, o których nie wiedziałby rynek. Członkowie Komitetu uznali, że inflacja się ustabilizowała i będzie dążyć do celu wyznaczonego przez FED. Większość uważa, że amerykańska gospodarka stopniowo nabiera rozpędu.

Amerykański detalista budowlany i największy konkurent dla Home Depot– spółka Lowe’s – pochwaliła się zyskiem na akcję za 1 kwartał na poziomie 0,61 USD (o 24 proc. wyżej niż rok temu). Konsensus analityków Reuters wynosił 0,6 USD. Po skorygowaniu wyniku o zdarzenia jednorazowe, konsensus okazał się wyższy od publikacji: 0,6 vs. 0,58 USD. Spółka wypracowała 13,4 mld USD przychodów, przy prognozach: 13,86 mld USD. Zarząd jest zadowolony z wyniku, zwłaszcza z segmentu produktów przeznaczonych do wnętrz, których wolumeny sprzedaży nie ucierpiały tak bardzo przez niekorzystną pogodę. Lowe’s podwyższył całoroczną prognozę EPS do 2,63 USD z poprzednich 2,60 USD, dzięki niższemu obciążeniu podatkowemu. Na zakończeniu sesji kurs spółki spadł o 0,26 proc.

Sieć handlowa Target opublikowała wyniki za 1 kwartał. EPS wypadł nieco niżej od prognoz: 0,70 USD vs. oczekiwane 0,71 USD. Przychody na poziomie 17,05 mld USD były natomiast wyższe od konsensusu, który wyniósł 17,01 mld USD. Pod koniec handlu spółka pozwoliła zarobić 1,04 proc.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.