Ceny rosną w oczekiwaniu na dane z rynku pracy. Twitter rozczarowuje inwestorów
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dane z rynku pracy przełożyły się na optymizm na rynku. Czołowe amerykańskie indeksy wzrosły, wspierane przez bardzo niski odczyt wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Liczba wniosków wyniosła 331 tys. i spadła o 20 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Analitycy oczekiwali, że będzie to 335 tys. Nieco gorsze były informacje płynące z Raportu Challengera o liczbie planowanych zwolnień. W styczniu był to poziom 45107 etatów, co oznacza 50% wzrost w stosunku do grudnia 2013. Znaczne zwolnienia planowane są między innymi w sektorze finansowym. Zdaniem analityków, ten trend utrzyma się do końca roku. Istotny wzrost liczby planowanych zwolnień nie budzi negatywnych emocji ze względu na swoją niejednoznaczność. W raporcie nie jest podawana informacja, jaka część planowanych zwolnień jest krótkoterminowa oraz nieznany jest wpływ czynników sezonowych. Na weryfikację walorów prognostycznych wspomnianych odczytów, inwestorzy nie będą musieli długo czekać. Już jutro amerykański urząd statystyczny zaprezentuje comiesięczny raport o sytuacji na rynku pracy.
Przewaga popytu widoczna była od początku sesji. Indeks S&P500 zaledwie po 1,5 godziny zyskiwał +1%. Na tym poziomie pozostał do końca dnia, kończąc wzrostem o 1,2% (1773,4 pkt.). Nasdaq i DJIA urosły odpowiednio o 1,1% i 1,2%. To najlepszy dzień na indeksach S&P500 oraz Dow Jones od początku roku.
Przebieg sesji nawet minimalnie nie oddaje emocji jakich doświadczyli dzisiaj akcjonariusze Twittera. Akcje spółki spadły o 24,1% po tym jak, wraz z raportem za 1 kwartał, spółka ogłosiła wolniejsze przewidywane tempo wzrostu przychodów. Obecna cena 1 akcji wynosi 50 USD, a średnia cena docelowa z rekomendacji ciągle wskazuje potencjał wzrostu. Twitter traci jednak coraz więcej sympatyków. Znaczna część analityków, w rekomendacjach wydanych po wczorajszej prezentacji wyników, obniżyło swoją cenę docelową. Po drugiej stronie barykady znalazły się akcję Sony. Na wieść o planowanej restrukturyzacji (m.in. ogłoszona redukcja 5000 etatów) akcje Sony wzrosły o 3,9%. Nastrojów nie popsuła nawet groźba poniesienia ok. 1 mld USD straty na koniec tego roku.
Marazm widoczny był na koniec dnia na cenie złota. Wartość kruszcu praktycznie nie uległa zmianie (-0,02%). Aktualna cena 1 uncji to 1257,8 USD. Stabilizacja zauważalna była też na cenie srebra, która wynosi obecnie 19,9 USD (+0,1%).
Dolar nieznacznie osłabił się wobec euro. Za 1 EUR trzeba zapłacić już prawie 1,36 USD. Gorzej od dolara wypadł za to jen, którego wartość w stosunku do USD spadła o 0,63%. Relatywnie istotny ruch miał miejsce na rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Za sprawą spadku cen obligacji, rentowność wzrosła o 1,16% do poziomu 2,7%.
Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI