Dobra sesja na zakończenie silnego tygodnia. Google zyskuje prawie 14%

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Pozytywny sentyment obserwowany na ostatnich sesjach za oceanem utrzymał się do końca tygodnia. Indeks S&P500 rozpoczął sesję od niewielkich plusów, a w dalszej części dnia zyskiwał kolejne punkty ustanawiając nowe historyczne rekordy. Sesja zakończyła się wzrostem o 0.65%, a indeks osiągnął poziom 1744.5 pkt. S&P500 zyskał w całym tygodniu 2.4% i był to najlepszy tydzień od połowy lipca. Nasdaq wzrósł dziś o 1.32%, a Dow Jones 0.18%.

Sektor technologiczny był zdecydowanym liderem wzrostów (+2.1%) dzięki zwyżkom kursu Google. Dobrze radziły sobie też spółki przemysłowe (subindeks wzrósł o 1%). Pierwsi przedstawiciele tego sektora rozpoczęli dziś sezon wyników.

Cena akcji Google dziś po raz pierwszy w historii przekroczyła 1000 USD. Spółka wczoraj po sesji podała lepsze od prognoz wyniki kwartalne, a jej kurs zyskał dziś prawie 14%.

Przed sesją wyniki podawał General Electric. Były one praktycznie zgodne z konsensusem prognoz (nieznacznie wyższy zysk i minimalnie niższe przychody), ale inwestorzy skoncentrowali się na rekordowej wartości portfela zamówień, które będą wspierać przyszłe wyniki spółki. GE był dziś najlepszym walorem wśród 30-tki z indeksu Dow Jones i zyskał 3.6%.

Morgan Stanley był ostatnim z największych banków raportujących swoje wyniki kwartalne. Zyski MS okazały się lepsze od prognoz, dzięki czemu kurs zyskał dziś 2.6%. Od początku roku MS rośnie już o 56%, co jest wynikiem prawie dwukrotnie lepszym od głównych konkurentów.

Wczoraj amerykańskie instytucje federalne zaczęły w końcu normalnie funkcjonować, co oznacza, że w przyszłym tygodniu rynek będzie musiał w krótkim czasie przetrawić wszystkie kluczowe publikacje makro, których nie mogliśmy poznać w ostatnich tygodniach. We wtorek poznamy najważniejszy z raportów, czyli miesięczne dane z rynku pracy. Tymczasem dziś kluczowe dane napłynęły z Chin. PKB w III kwartale wzrosło o 7.8% r/r oraz 2.2% kwartał do kwartału, przy oczekiwaniach rynku odpowiednio: 7.8% i 1.9%. Dynamika roczna przyspieszyła więc z 7.5% odnotowanych w II kwartale, a lepszy wynik kwartalny uprawdopodabnia, że cały rok zakończy się wzrostem w okolicach 7.5%, jaki też był zakładany przez rząd. Jeszcze w połowie roku inwestorzy obawiali się szybkiego spadku dynamiki PKB w okolice 7% i poniżej, dlatego lepsze dane napływające z Państwa Środka w ostatnich miesiącach były jednym z istotniejszych czynników wspierających pozytywny sentyment na rynkach akcji. Poza raportem PKB z Chin napłynęły dziś także główne dane makro za wrzesień. Najważniejsza z nich jest produkcja przemysłowa, która wzrosła o 10.2% r/r. Był to wynik słabszy niż 10.4% w sierpniu, ale minimalnie lepszy niż oczekiwane 10.1%. Sama dynamika miesięczna także spowolniła wobec wyniku sierpniowego, przez co trend w przemyśle nieznacznie osłabł na koniec kwartału, ale mimo to momentum gospodarki na wejściu w IV kwartał pozostało przyzwoite. Stabilniejsza sytuacja makro Chin naturalnie przekłada się na lepszy sentyment na rynkach i nie inaczej było dzisiaj. Warto jednak zauważyć, że w pierwszych trzech kwartałach uzależnienie wzrostu Chin od inwestycji wcale nie zmniejszyło się, a nawet było większe niż w poprzednim roku. Tym samym plany zrównoważenia wzrostu przez chińskie władze (mocniejsze oparcie go na konsumencie kosztem inwestycji) na razie nie udają się.

Tomasz Smolarek
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.