Dobry początek dnia na rynkach zmącony przez wieści z Europy
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Wszystkie amerykańskie indeksy otworzyły się dzień ponad kreską, Dow przekroczył granicę 13 600 pkt., Nasdaq 13 175 pkt., a S&P 1460 pkt. Wzrosty wynikały z dobrych wieści z rynku nieruchomości i indeksów dotyczących kondycji amerykańskiej gospodarki. Jednak wyniki spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezesem EBC Mario Draghi rozczarowały rynki i obudziły niepokoje o gospodarkę Starego Kontynentu. Ostatecznie przemysłowy Dow zamknął się 0,75% poniżej kreski, technologiczny Nasdaq spadł o 1,36%, a S&P stracił 1,05%. Natomiast giełdy w Europie zamknęły się dziś niespodziewanie na niewielkich plusach: DAX (+0,16%), CAC40 (+0,47%) i FTSE 100 (+0,36%). Natomiast w Azji zyskiwał dziś Hang Seng (+0,02%) i Nikkei (+0,25%), traciła natomiast giełda w Szanghaju (-0,19%).
Wśród przedsiębiorstw notowanych na amerykańskim parkiecie mocno tracił dziś Caterpillar Inc - producent sprzętu budowlanego i wydobywczego (-4,2 %). Spółka ścięła swoje prognozy dotyczące zysków na najbliższe lata w związku ze słabą koniunkturą w tej branży. Producent samochodów elektrycznych Tesla Motors odnotował dziś ponad -9% po informacji, że nowo produkowany model firmy będzie dużo wolniejszy niż wcześniej sądzono. Spółka technologiczna Red Hat mocno straciła (-4,2%) po publikacji słabych danych dotyczących zysków za ostatnie miesiące. Gigant informatyczny Google osiągnął dziś na krótko najwyższy kurs w historii 764,9$. Dzięki dalszym sukcesom systemu Android na urządzenia mobilne spółka zyskała już ponad 13% od początku roku. Akcje portalu społecznościowego Facebook straciły dziś 2,5%, po poniedziałkowym spadku o 9% w związku z kolejną rekomendacją obniżającą cenę docelową do 15$ za akcję.
Dziś poznaliśmy oczekiwania amerykańskich konsumentów co do warunków ekonomicznych przedstawionych w indeksie publikowanym przez Conference Board. Wynik za wrzesień był lepszy od oczekiwań o 7,4 punktu i wyniósł 70,3 pkt., miesiąc temu było to 61,3 pkt. Indeks aktywności produkcyjnej Fed z Richmond w tym miesiącu wzrósł do 4 pkt, co świadczy o poprawie warunków gospodarczych. Dziś opublikowano również dane dotyczące zmian cen nieruchomości w 20 największych skupiskach miejskich w lipcu. Za mieszkania w lipcu trzeba było płacić o 1,2% więcej r/r (analitycy prognozowali wzrost o 0,7%). Jest to szósty z rzędu miesiąc wzrostów. Ponadto średnie ceny domów jednorodzinnych w całych Stanach poszły w górę o średnio 0,2% m/m.
Kontrakty future na ropę brent wzrosły dziś nieznacznie o 0,4%, natomiast na lżejszą ropa crude straciły dziś prawie 1%. Za uncję złota na rynku trzeba dziś było płacić ok. 1759,7% (-0,2%), natomiast platyna była droższa o około 0,5%. Niepewność w Europie wpłynęła na umocnienie się dolara do euro o 0,18% i do funta o 0,16%. W związku z tym drożały też 10-letnie rządowe obligacje, a ich rentowność spadła z 1,72% do 1,68%.
Bartłomiej Kutyła
Noble Funds TFI