Dwuletnie szczyty na S&P500 oraz Nasdaq zdobyte
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała bez większych emocji. Główne indeksy rozpoczęły dzień lekko powyżej środowego zamknięcia. S&P500 (+0,4%) znajdował się zaraz po rozpoczęciu na poziomie 1234 pkt. Przez zdecydowaną część dnia oscylował w rejonach 1230 pkt. Mimo to udało się zbobyć nowe szczyty. Indeks S&P500 (+0,4%) oraz Nasdaq (+0,3%) znalazły się na najwyższych poziomiach od dwóch lat. Ostatecznie główne indeksy zakończyły dzień na następujących poziomach: S&P500 (+0,4%)- 1233 pkt, Nasdaq (+0,3%)- 2617 pkt., oraz DJIA (-0,02%)- 11370 pkt.
W kalendarzu makro najważniejszą daną z amerykańskiego rynku była dziś liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Zgodnie z informacją z amerykańskiego departamentu pracy liczba wniosków spadła o 17 tys. do poziomu 421 tys. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się wyniku o 4 tysiące wyższego.
Kolejnym pozytywny sygnałem z gospodarki były dane dotyczące sprzedaży hurtowej w październiku. Wzrosła ona o 2,2% , znacznie powyżej oczekiwań oraz wrześniowego wzrostu na poziomie 0,5%. Jest to zarazem najwyższy odczyt od siedmiu miesięcy. Zapasy hurtowników wzrosły z kolei o 1,9% do poziomu 427,1 mld. USD po wzroście o 2,1% miesiąc wcześniej.
Wśród spółek należących do amerykańskiego indeksu blue chip największe wzrosty zanotowały w czwartek walory Bank of America (+5,4%) oraz Cisco (+1,8%). Maruderami dzisiejszej sesji były z kolei akcje McDonald’s (-1,4%), DuPont (-1,2%) oraz Boeing (-0,9%). W ujęciu sektorowym S&P na największych plusach znajdowały się spółki należące do segmentu finansowego, materiałowego oraz telekomunikacyjnego. Najmocniejsze spadki zanotowały akcje reprezentantów sektora podstawowych dóbr konsumpcyjnych oraz technologicznych.
Część spółek finansowych zyskiwała dziś na wartości po tym jak bank Barclay’s podniósł rekomendacje dla trzech firm zarządzających aktywami. Ocenę ,,overweight” otrzymały walory Janus Capital (+4,5%), Waddell&Reed (+3%), Legg Mason (+2,1%). Morgan Stanley (+0,9%) na czwartkowej sesji lekko zniżkował po tym jak pojawiły się informacje, że bank może w tym roku zmniejszyć wypłaty bonusowe o 15% w związku z niepewną sytuacją na rynkach finansowych. Wśród spółek finansowych najmocniej wzrosły dziś jednak akcje AIG (+13,1%). Opymizm ten związany był z ogłoszeniem przez zarząd planu wykupienia pakietu od Departamentu Skarbu.
Firma Dell (-0,2%) poinformowała, że prowadzone są zaawansowane rozmowy dotyczące przejęcia spółki Compellent Technologies (-13,7%). Akcjonariusze podmiotu przejmowanego zareagowali na tą wiadomość wyprzedażą posiadanych papierów.
W ostatnie dwa dni mieliśmy do czynienia z największą wyprzedażą papierów skarbowych od czasu upadku Lehman Brothers. Wiąże się to z decyzją Baracka Obamy dotyczącą przedłużenia ulg podatkowych o kolejne dwa lata. Rentowność amerykańskiego długu spadła lekko dopiero dziś rano po aukcji obligacji do poziomu 3,25% dla obligacji dziesięcioletnich oraz 4,45% dla trzydziestolatek.
Marcin Lewczuk
Analityk
Noble Funds TFI