FED ogranicza QE3 do 75 mld USD miesięcznie. Rekord na S&P 500 i DJIA
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
FED zdecydował się na ograniczenie programu stymulacyjnego QE3 do 75 mld USD miesięcznie, ze względu na poprawę sytuacji w gospodarce USA. Wiadomość ta była zaskoczeniem dla rynku, co pokazał nagły zwrot na amerykańskich indeksach, tuż po ogłoszeniu decyzji. Indeksy S&P 500 i DJIA ustanowiły dziś nowe rekordy, zyskując odpowiednio 1,67 proc. i 1,84 proc. Nasdaq zakończył sesję zwyżkując o 1,15 proc.
Najwięcej zyskały dziś spółki sektora służby zdrowia: +2 proc., a najmniej sektor technologiczny: +0,78 proc.
FED wbrew oczekiwaniom rynkowym, zdecydował się obniżyć skalę skupu obligacji w ramach programu QE3, z 85 mld USD do 75 mld USD miesięcznie. Bank Centralny będzie dokonywał zakupu długoterminowych obligacji za kwotę 40 mld USD (5 mld USD mniej) oraz obligacji zabezpieczonych wierzytelnościami hipotecznymi MBS w kwocie 35 mld USD (również o 5 mld USD mniej niż dotychczas). Wysokość stóp procentowych pozostała na dotychczasowym poziomie. Określono, że możliwe będzie podniesienie stopy funduszy federalnych w przypadku, gdy bezrobocie spadnie do poziomu 6,5 proc. a projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata przekroczy 2,5 proc. Podczas konferencji prasowej Bena Bernanke, powiedziano również, że przyszłe cięcia QE będę miały podobną skalę jak dzisiejsza, czyli po ok. 10 mld USD. Należy jednak zaznaczyć, że przyszłe decyzje FED co do programu QE nadal będą silnie determinowane sytuacją w gospodarce. Dzisiejszy początek ograniczania skupu aktywów nie musi więc oznaczać fali kolejnych cięć – bank centralny może się wstrzymać od taperingu przez 1-2 posiedzenia – jeśli gospodarka zwolni.
Wzrost oprocentowania w zeszłym tygodniu osłabił popyt na kredyty hipoteczne, przez co indeks wniosków spadł o 5,5 proc. Indeks kredytów na zakup domów spadł o 6 proc. do najniższego poziomu od grudnia zeszłego roku.
W związku z tymczasowym zamknięciem administracji USA w październiku, Departament Handlu opublikował dziś zaległe raporty o rozpoczętych budowach domów za 3 ostatnie miesiące. Liczba rozpoczętych budów domów wyniosła w listopadzie 1,091 mln, przy oczekiwaniach na poziomie 950 tys. Jest to tym samym najwyższa wartość od prawie 6 lat. W październiku i wrześniu wyniki były niższe od konsensusu i wyniosły odpowiednio 889 tys. i 873 tys., przy prognozach 915 tys. i 908 tys. Poznaliśmy również liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów w listopadzie, które wyniosły 1,007 mln i były niższe o 32 tys. od mocnych danych za październik. Rynek spodziewał się w tym przypadku odczytu na poziomie 990 tys.
Jeszcze przed rozpoczęciem sesji, podana została wstępna publikacja wskaźnika PMI dla usług, który wzrósł względem listopada o 0,1 pkt do 56 pkt. Wyniki raportu były najmocniej wspierane przez wzrost nowych przedsięwzięć usługowych, których dynamika była najwyższa od kwietnia 2012 roku. Zanotowano również rekordowo wysoki wskaźnik kreacji nowych miejsc pracy w sektorze usług oraz najbardziej optymistyczne oczekiwania biznesowe wśród przedsiębiorców w ostatnich 3 latach.
Przed rozpoczęciem handlu wyniki za 2 kwartał podała spółka FedEx. Zysk na akcję wyniósł 1,57 USD, przy prognozie 1,63 USD. Spółka wygenerowała przychody na poziomie 11,4 mld USD, przy konsensusie 11,43 USD. Przedsiębiorstwo rozczarowało głównie przez spadek wolumenów przesyłek ekspresowych. Spadek ten wynikał z preferencji przez klientów tańszych przesyłek o dłuższym czasie dostaw. Kurs spółki mimo rozpoczęcia sesji pod kreską, zdołał przebić poziomy wczorajszego zamknięcia i zyskać dziś 0,45 proc.
Kurs spółki budowlanej Lennar wystrzelił dzisiaj o 6,34 proc. po ogłoszeniu wyników za 4 kwartał, które okazały się lepsze od prognoz. Zysk na akcję wzrósł do 0,73 USD z 0,56 USD rok wcześniej. Przychody wzrosły o 43 proc. do 1,92 mld USD.
Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI