Gorsze kwartalne wyniki impulsem do spadków
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Za oceanem trwa sezon publikacji wyników amerykańskich spółek za III kwartał. Wiadomo już, że wbrew wcześniejszym optymistycznym oczekiwaniom będą one raczej słabe, a lepsze wyniki według analityków przyjdą dopiero w 2013 r. Ponadto Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył dziś prognozy wzrostu globalnej gospodarki w bieżącym roku o 0,2%, a wśród inwestorów wciąż rosną obawy o wzrost w „Państwie Środka”. Wobec negatywnych perspektyw na głównych indeksach zanotowano spadki, co ważne trzeci dzień z rzędu. Być może jest to zapowiedź korekty po silnych wzrostach ostatnich miesięcy. Ostatecznie przemysłowy Dow zamknął się prawie procent poniżej otwarcia, S&P500 stracił 0,6%, a technologiczny Nasdaq 0,4 %. Indeksy na „Starym Kontynencie” również zamknęły się na minusach w okolicach 0,5%. W Azji najbardziej zanurkował Nikkei tracąc 2%, zielono było tylko w Szanghaju, gdzie główny indeks pokazał skromny wzrost na poziomie 0,2%.
Kwartalne wyniki otworzył już wczoraj koncern aluminiowy Alcoa, generując lepsze od oczekiwań rentowności, ale jednocześnie zaznaczył obawy co do sprzedaży w Chinach w najbliższym czasie, co przełożyło się na dzisiejszy zjazd kursu (-4,8%). Potentat naftowy Chevron przekazał informację, że zyski za trzecim kwartał będą istotnie niższe, co znacznie uderzyło w wycenę spółki przez rynek (-4,1%). Akcje producenta silników gazowych Cummins spadły dziś na wieść, że firma zamierza zredukować zatrudnienie o 2/3 wobec załamania się popytu na jej produkty.
Z drugiej strony rynek był dziś silny dla sieci supermarketów Waltmart (+1,9%). Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli również lepsze kwartalne wyniki operatora restauracji fast-food Yum w Azji (+7,2%). W sektorze finansowym w oczekiwaniu na dobre kwartalne wyniki drożały dziś akcje banku JPMorgan (+0,8%). FedEx ogłosił znaczną poprawę rentowności w ciągu najbliższych kwartałów i kurs wystrzelił w górę (+5,3%).
Dzisiejszy dzień pozbawiony był znaczących danych z amerykańskiej gospodarki, oprócz publikacji „beżowej księgi” zawierającej dane z 12. okręgowych filii Rezerwy Federalnej. Z cyklicznego raportu wynika, że kontynuowany jest wzrost aktywności gospodarczej, w szczególności w sektorze nieruchomości. Natomiast w czwartek poznamy wyniki dotyczące handlu zagranicznego za sierpień oraz kolejny cotygodniowy raport dotyczący liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Na rynku surowców przecenie uległy kontrakty future na ropę crude o prawie 1%. Wśród kluczowych metali szlachetnych większe ruchy obserwowano głównie na platynie, której cena spot spadła o 0,8%. Dziesięcioletnie obligacje rządowe drożały dziś, a ich rentowność znacząco spadła z 1,75% do 1,69%. W ciągu dnia dolar minimalnie stracił do jena, funta i euro.
Bartłomiej Kutyła
Noble Funds TFI