Indeksy pod wpływem przeceny surowców
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Podczas środowej sesji nie było widać optymizmu na amerykańskich parkietach. Oprócz obaw o zadłużenie europejskich krajów duży wpływ handel w dzisiejszym dniu miała także istotna przecena na rynku surowców. Indeksy giełdowe w dół pociągnęły głównie spółki sektora energetycznego. S&P 500 po spadku o 1,13% zamknął się na poziomie 1211 punktów. Indeks Dow Jones stracił dziś 1,1%. Natomiast technologiczny Nasdaq poniósł stratę wynoszącą1,55%.
Wydarzeniem dnia było spotkanie w Wiedniu przedstawicieli krajów członkowskich grupy OPEC. Przyniosło ono ustalenie, że w najbliższych kwartałach produkcja ropy będzie ograniczona do 30 milionów baryłek na dzień. Postanowiono także, że w związku ze wznowieniem wydobycia w Libii inne kraje kartelu obniżą swoją produkcję. Na te doniesienia rynki zareagowały przeceną. Baryłka Brent crude potaniała o 4,32% do 104,7 USD. Za sweet crude płacono o 5,2% mniej – baryłka kosztowała ok. 94,9 USD. Przecena ropy odbiła się natychmiast na notowaniach spółek energetycznych. Traciły akcje Chevron (-2,98%) oraz Exxon Mobil (-1,35%).
Spośród blue-chipów najgorzej radziły sobie walory Caterpillar (-4,37%). Większe wzrosty wśród komponentów Dow Jones dotyczyły jedynie papierów General Electric (+1,16%) oraz Merck (+1,63%).
Bankiem chętnie kupowanym przez inwestorów był JPMorgan (+0,7%). Straty ponieśli natomiast posiadacze akcji Morgan Stanley (-0,73%). Informacja o zmianach w zarządzie spowodowanych słabymi wynikami sprzedaży oraz problemami z prawem jego członków przyniosła wzrost ceny akcji Avon Products (+5,08%).
Oprócz ropy przecena dotknęła także metale szlachetne, co było spowodowane przełamaniem istotnych technicznych poziomów. Cena uncji złota na rynku spot spadła o 3,45% do 1573 USD. Gorzej zachowywało się srebro, którego cena obniżyła się o 6,02% do 28,5 USD za uncję.
Bartłomiej Kaja
Noble Funds TFI