Indeksy za oceanem kolejny dzień na niewielkich minusach
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dzisiejsza sesja za oceanem rozpoczęła się zgodnie z tym, co sugerował rynek kontraktów terminowych. Wiedzeni raczej pozytywnymi wynikami kwartalnymi spółek oraz spadkiem tygodniowej liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych inwestorzy rozpoczęli handel w optymistycznych nastrojach windując indeks szerokiego rynku S&P500 ok. 0,8% w górę. Niedźwiedzie szybko jednak przejęły kontrolę nad amerykańskimi indeksami powodując ich zniżkowanie przez kolejne kilka godzin oraz spychając je poniżej poziom wczorajszego zamknięcia (w przypadku S&P500 poniżej 1000 pkt). Strona popytowa nie dala jednak za wygraną i od godz. 18 czasu polskiego sytuacja zaczęła ulegać stopniowej poprawie. Na niecałą godzinę przed zamknięciem indeksy znajdowały się na poziomach neutralnych. Ostatecznie sesja w USA zakończyła się niewielkim spadkiem wszystkich indeksów: S&P500 zniżkował o 0,42% Dow Jones tracił 0,29%, a Nasdaq 0,57%.
Jedyne otrzymane dzisiaj dane makro to odczyt o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek spadła o 11 tys. z 468 tys. do 457 tys. Otrzymany odczyt okazał się bardzo zbliżony do prognozowanego - 460 tys. Dane z poprzedniego tygodnia zostały zrewidowane w górę z 464 tys. Czterotygodniowa średnia (dająca bardziej wiarygodny obraz) również wskazała na spadek liczby o 4,5 tys. do 452,5 tys.
Sezon publikacji wyników kwartalnych trwa w najlepsze. Spośród dzisiejszych publikacji większości udało się pobić prognozy ekspertów.
Jednym z takich przykładów był Exxon Mobil (-0,9%) – największa amerykańska spółka paliwowa. Zysk spółki wzrósł aż 91% w II kwartale 2010 r. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej i wyniósł 7,56 mld USD vs 3,95 mld USD. Biorąc pod uwagę zysk netto na akcję było to 1,60 USD w porównaniu do 81 centów w poprzednim roku. Analitycy spodziewali się zysku równego 1,46 USD. Tak dobre wyniki spółka zawdzięcza wzrostowi cen ropy naftowej, zwiększonej produkcji oraz niewielkiej obniżce wydatków kapitałowych.
Kolejną spółką podającą wyniki był znany producent kosmetyków Colgate-Palmolive. Pozytywne wyniki są rezultatem wzrostowi cen oraz wolumenu, a także zwiększonemu udziału w globalnym rynku past do zębów. Skupiając się na liczbach, wyniki kształtowały się następująco: zysk netto wyniósł 603 mln USD vs 562 mln USD rok wcześniej oraz analogicznie 1,17 USD vs 1,07 USD zysku na akcję. Wyniki nie były jednak tak spektakularne jak w przypadku Exxon Mobil i były zgodne z oczekiwaniami. Spółka potwierdziła, że spodziewa się dwucyfrowego wzrostu zysku na akcję, zwracając jednocześnie uwagę na dewaluację waluty w Wenezueli, która może odegrać większą rolę niż spółka początkowo sądziła. Na koniec dnia akcjonariusze z pewnością nie byli zachwyceni, gdyż akcje spółki zniżkowały blisko 7%.
Także Motorola (-0,9%) nie zawiodła oczekiwań rynku, a wręcz tak jak pozostałe wymienione spółki – pobiła je. Zysk na akcję wyłączając niektóre pozycje wyniósł 9 centów przy prognozach wynoszących 8 centów. Dobry kwartalny wynik zapewnił spółce duży popyt na sprzedawanego przez Verizon Wireless Droida X – najnowszej wersji smartphone’a konkurującego z produktam firmy Apple (-1,1%).
Nie najlepiej prezentowały się wyniki największego na świecie producenta płatków śniadaniowych – Kellogg (-6,9%), którego walory traciły %. W poprzednim miesiącu spółka zmuszona była wycofać ze sprzedaży w USA aż 28 mln pudełek płatków. Nie uwzględniając tego incydentu zysk netto spółki wyniósł 89 centów na akcję, podczas gdy prognozy zakładały wynik na poziomie 94 centów.
W indeksie największych amerykańskich spółek DJIA powody do radości mieli udziałowcy spółek Merck (0,92%) i Chevron (0,61%). Wśród największych przegranych dnia dzisiejszego znalazły się Krat Foods (-2,1%) oraz Hewlett Packard (-1,53%). Chwilowo wstrzymany został handel akcjami Cisco Systems (-0,78%) ze względu na ponad 10 procentowy spadek kursu spółki w przeciągu 5 min.
Katarzyna Rutkowska
Noble Funds TFI