Indeksy za oceanem zwyżkują

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Na giełdach za oceanem byliśmy dzisiaj świadkami odreagowania wczorajszych spadków. Wprawdzie początek notowań rozpoczął się poniżej wczorajszego zamknięcia, to jednak w ciągu 3 godzin po otwarciu indeksy wyszły nad kreskę, by zakończyć sesję na lekkich, aczkolwiek wyraźnych plusach. Dow Jones zwyżkował 0,51% , Nasdaq 0,63%, S&P500 0,49%.

Sporo było dzisiaj danych, na podstawie których inwestorzy mogli podejmować decyzje inwestycyjne. Najważniejsze dotyczyły kwietniowej sprzedaży detalicznej. Była ona trochę niższa od prognoz (0,6% m/m) i wyniosła 0,5% m/m. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, że jej marcowy wynik został zrewidowany z 0,4 m/m do 0,9 m/m. Sprzedaż kwietniowa bez uwzględnienia samochodów była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 0,6% m/m. W tym przypadku również został zrewidowany marcowy wynik z 0,8% m/m do 1,2% m/m. Niestety głównymi czynnikami napędzającymi wzrost sprzedaży w kwietniu były drożejące paliwo oraz żywność. Dynamika roczna osiągnęła 7,6%.

Trochę słabiej, ale bardzo blisko oczekiwań, wypadły dane o tygodniowych wnioskach o zasiłek. Liczba 434 tys. nowo zarejestrowanych bezrobotnych jest o 4 tys. wyższa od oczekiwań rynkowych, ale nie jest to dobry wynik. Średnia 4-tygodniowa wyniosła 437 tys. Czynniki jednorazowe, uwzględniając także zwyczajowy wzrost podań o zasiłki w okresie Świąt Wielkanocnych, prawdopodobnie zaburzają rzeczywisty obraz rynku pracy.

Inflacja cen producentów PPI wzrosła w kwietniu o 0.8% m/m, powyżej prognozy 0.6%. Inflacja bazowa PPI też była wyższa niż prognoza (0.3% vs 0.2%). Dynamika roczna inflacji PPI przyspieszyła do 6.8% z 5.8%. Jutro dane o inflacji CPI.

Najsłabszą spółką w indeksie Dow Jones było Cisco System (-5,12%). Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, tym bardziej że spółka podała swoje wyniki kwartalne, które okazały się być powyżej oczekiwań. Zysk na akcję wyniósł 0.42 USD, wobec oczekiwań 0.37 USD. Rok temu zysk na akcję wyniósł również 0.42 USD. Niestety prezes Cisco John Chambers zapowiedział, że wyniki obecnego kwartału mogą rozczarować inwestorów. Wypowiedź ta została odebrana przez inwestorów jednoznacznie negatywnie.

Słabo wypadł sektor finansowy. Spadki zanotowały Bank of America (-0,45%), JP Morgan Chase (-0,36%) Goldman Sachs (-3,47%), który spory spadek zawdzięcza obniżeniu rekomendacji z „neutralnie” do „sprzedaj” od analityków Rochdale Securities. 

Jarosław Mizak
Noble Funds TFI S.A.

Noble Funds TFI S.A.