Inwestorzy nie wystraszyli się tsunami. Poziom 1300 pkt na S&P500 obroniony

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Jak zareagują inwestorzy za oceanem w związku z wydarzeniami w Japonii? To pytanie stawiano dzisiaj wiele razy przed rozpoczęciem notowań. Niepewność ta była w pełni uzasadniona, tym bardziej że parkiety w Europie kończyły swoje notowania na minusach. Początek sesji oraz kolejne godziny rozwiały pesymistyczne scenariusze. Nie odnotowano mocniejszej przeceny, a dodatkowo na koniec notowań można było stwierdzić, że dominacja byków nie podlegała dyskusji. Wszystkie indeksy kończyły sesję na wyraźnych plusach – Dow Jones (0,61%), Nasdaq (0,54%), S&P500 (0,71%).

Dobre wyniki dzisiejszej sesji warto podkreślić nie tylko ze względu na sytuację w Japonii, ale również ze względu na informacje napływające z Chin. Chodzi o podane dzisiaj rano lutowe dane o inflacji, które ponownie in minus zaskoczyły analityków.

Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem na Wall Street rynek otrzymał ważne dane o sprzedaży detalicznej w lutym. Były one zgodne z oczekiwaniami, co na pewno w pewien sposób złagodziło inwestorom doniesienia z Japonii i Chin. W lutym sprzedaż detaliczna wzrosła o 1%, natomiast sprzedaż bez samochodów wzrosła o 0,7%, co było wartością lekko wyższą niż prognoza (0,6%). Można sądzić, że gorszy odczyt tego ważnego wskaźnika na pewno nie pozostałby obojętny na decyzje inwestorów.

Słabsze dane napłynęły już po niespełna dwóch godzinach notowań. Marcowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan okazał się wyraźnie gorszy. Zamiast prognozowanych przez analityków 76,5 pkt. otrzymaliśmy odczyt na poziomie 68,2 pkt. Miesiąc wcześniej wartość indeksu wyniosła 77,5 pkt.

Sam początek sesji nie wskazywał na tak dobre zakończenie. W ciągu pół godziny indeks S&P500 znalazł się pod kreską w okolicach 1291 pkt., by przez kolejne półtorej godziny oscylować w okolicach wczorajszego zamknięcia (1295 pkt). Dopiero od godziny 18 inwestorzy zdecydowanie ruszyli do zakupów. Wśród akcji z indeksu Dow Jones do najchętniej kupowanych należały dzisiaj 3M (1,78%), Alcoa (1,46%), General Electric (1,29%) czy też Caterpillar (1,66%). Po drugiej stronie znalazły się Verizon Communications (-1,51%), AT&T (0,52%), Coca-Cola (-0,74%).

Indeks S&P500 zakończył notowania na poziomie 1304 pkt, broniąc tym samym ważny poziom 1300 pkt.

Jarosław Mizak
Noble Funds TFI S.A.

Noble Funds TFI S.A.