Kolejna wzrostowa sesja na Wall Street

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Za nami kolejna wzrostowa sesja za oceanem. Jak to zwykle bywa rynek otrzymał pozytywne i negatywne dane. Tym razem większa część inwestorów skoncentrowała się na dobrych informacjach, które znalazły się zarówno w odczytach makro, jak i przede wszystkim w wynikach publikowanych przez spółki.

Z dzisiejszych danych makro należy zwrócić przede wszystkim uwagę na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 403 tys. i była wyższa od prognoz, gdzie konsensu wynosił 392 tys. Słabszy odczyt otrzymaliśmy na indeksie Fed z Filadelfii. Prognozy analityków na poziomie 37 pkt. w pełni odbiegły od finalnego odczytu na poziomie 18 pkt. Część analityków zwraca uwagę na to, że może to już być efekt związany z niedawnym trzęsieniem ziemi w Japonii, po którym zaburzone zostały dostawy komponentów dostarczanych innym gospodarkom. Z lepszymi danymi makro natomiast mieliśmy do czynienia w przypadku odczytu indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board. Indeks wzrósł w marcu o 0,4%, przy oczekiwaniach ekspertów na poziomie 0,2%.

Lepsze dane napływały ze spółek, które kolejny dzień z rzędu podają swoje wyniki kwartalne. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji wyniki opublikowało kilka spółek z indeksu Dow Jones, m.in. Du Pont, General Electric, McDonald’s, Travelers czy Verizon Communications. Najkorzystniej w oczach inwestorów wypadła spółka Travelers (3,69%), która w wyraźny sposób przekroczyła oczekiwania analityków co do zysków na akcję. Osiągnięty wynik to 1,89 USD przy oczekiwaniach 1,51 USD. Pozostałe spółki nie zachęciły inwestorów, co w przypadku niektórych może wyglądać niezrozumiale. Dużo lepszym zyskiem od oczekiwań pochwalił się DuPont (0,87%). Zysk na akcję wyniósł 1,51 USD przy prognozach 1,36 USD. Dodatkowo lepsze od oczekiwań okazały się przychody na poziomie 10 mld USD. Podobnie sytuacja wyglądała ze spółką General Electric (-2,25%), która również pokazała doskonały wynik. Zysk na akcję 33 centy przy prognozach 28 centów oraz znacząco lepsze przychody na poziomie 38 mld USD w stosunku do oczekiwań oraz roku poprzedniego. Ze spółek spoza indeksu Dow Jones warto zwrócić jeszcze uwagę na wynik firmy Schlumberger (2,15%), jednego z największych przedsiębiorstw zajmujących się obsługą pól naftowych. Spółka wypracowała zysk na akcję słabszy od oczekiwań (71 centów przy oczekiwaniach 76 centów na akcję). Także jej przychody były gorsze w stosunku do prognoz, a mimo to spółka zyskiwała dzisiaj, najprawdopodobniej na fali rosnących cen ropy.

Wśród firm, które podczas dzisiejszej sesji zdobyły największe uznanie inwestorów należy wymienić, poza wspomnianą już spółką ubezpieczeniową Travelers, przede wszystkim Alcoa (2,04%) czy IBM (2,07%). Po drugiej stronie rynku znalazły się Pfizer (-3,21%), Verizon Communications (-2,22%), McDonald’s (-1,90%).

Sam przebieg sesji od początku do końca nie był zbyt pasjonujący. Indeks S&P500 poruszał się w przedziale od 1332 do 1337 pkt. Inwestorzy nie przejawiali ochoty do większych zakupów, co pozwoliło zakończyć sesję na niewielkich plusach. Dow Jones zyskał 0,43% , Nasdaq 0,63%, a S&P500 0,53%.

Jarosław Mizak
Noble Funds TFI S.A.

Noble Funds TFI S.A.