Komentarz Noble Fund Africa - kwiecień 2012

Komentarz Noble Funds TFI.

Rok 2012 rozpoczął się bardzo obiecująco dla rynków afrykańskich. Po udanych dwóch pierwszych miesiącach (wzrost w styczniu i lutym odpowiednio: 6,7% i 5,6%), w marcu cena jednostki subfunduszu Noble Fund Africa spadła o 5,23%. W poniższym komentarzu chcielibyśmy przedstawić Państwu najważniejsze aspekty związane z rynkami, na których nasze zaangażowanie jest największe.

Afryka Południowa

Indeks MSCI South Africa stracił w marcu 2,16% w walucie lokalnej, wypadając tym samym słabiej niż indeksy: MSCI Europe i Middle-East and Africa, które odnotowały spadki na poziomie 4,5% w USD. Podczas gdy najlepsze wyniki zanotowano w przemyśle, największe spadki natomiast – w sektorze surowcowym. Bank centralny słusznie wskazał, że w RPA mamy obecnie do czynienia z inflacją kosztową oraz zobowiązał się do stałego monitorowania stałego wzrostu poziomu cen. Zdaniem Banku Rezerw RPA sytuacja finansowa w kraju stabilizuje się, pomimo słabych prognoz dla światowego wzrostu w tym roku oraz stałej niepewności na rynku.

Egipt

W lokalnej walucie indeks giełdowy HERMES stracił w marcu 7%. Rozpoczęcie rejestracji kandydatów w wyborach prezydenckich w Egipcie, początkowo planowane na 15 kwietnia, zostało przesunięte na 10 marca i trwało do 8 kwietnia. Ostateczna lista kandydatów zostanie ogłoszona 26 kwietnia 2012r. Na pierwszym spotkaniu 100-osobowego zespołu powołanego do stworzenia nowej konstytucji, które odbyło się 28 marca wybrany został przewodniczący zespołu - Saad el-Katatni. W marcu egipski rząd podpisał dokumenty w sprawie kredytu na 392 miliony USD, który zostanie udzielony mu przed Japonię, na budowę 4 linii metra.

Maroko

Giełda w Maroku zanotowała spadek o 3.95% w walucie lokalnej. Według prognoz rządu w 2012 roku wzrost gospodarczy wyniesie 4,2%. Rząd planuje inwestycje w wysokości 188 miliardów Dirham w sektorze publicznym oraz ograniczenie deficytu budżetowego do 5%. Rząd Maroka rozwinął program mający na celu wspieranie rolnictwa oraz poprawę trudnej sytuacji rolników na skutek tegorocznej suszy. Poza tym władze planują stworzenie 400 000 miejsc pracy w turystyce do 2020 roku.

Tunezja

Giełda w Tunezji zanotowała w ubiegłym miesiącu wzrost o 1,1% w walucie lokalnej. Na początku marca została podpisana umowa na 5 miliardów USD z firmą DEMTAS, będącą liderem na tureckim rynku, na budowę ogromnego ośrodka finansowego w El Hésiane Kalaat El Andalus in Ariana. Realizacja projektu przyczyni się do powstania ok. 16 tysięcy nowych miejsc pracy. Kuwejt rozważa przedsięwzięcie projektów inwestycyjnych w Tunezji, które miałyby służyć zacieśnieniu współpracy pomiędzy krajami, pobudzić inwestycje oraz wzmocnić wymianę handlową. Według prognoz w Tunezji nastąpi znaczna poprawa w branży turystycznej. Już teraz widać znaczący wzrost liczby turystów: w okresie styczeń – marzec 2012 ich liczba w Tunezji była o 46% (660 tys.) wyższa niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Największy udział w liczbie turystów w Tunezji przypada na Francję (82 tys.) a w dalszej kolejności Niemcy, Wielką Brytanię i Włochy. Świadczy to o znacznej poprawie w branży, która nadal odreagowuje po wydarzeniach związanych z rewolucją w styczniu 2011.

Kenia

Indeks Nairobi Stock Exchange 20 zyskał 1,9% w walucie lokalnej. Bank centralny w Kenii ogłosił, że prognozuje spadek rocznej dynamiki akcji kredytowej dla firm prywatnych do 18,2% w czerwcu z 22,7% w marcu. Inflacja w kwietniu znacznie spowolniła skłaniając w ten sposób bank centralny do obniżenia stóp procentowych, które obecnie wciąż jednak znajdują się na rekordowo wysokich poziomach. Wskaźnik inflacji spadł w marcu do 15,6% (16,7% w lutym). Średni koszt kredytu w bankach komercyjnych wzrósł w lutym do 20%. Rok wcześniej był to poziom zaledwie 14%. Minister finansów naciska na banki, by te z racji obniżonego poziomu inflacji zwiększyły podaż tańszych kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Rząd prognozuje spadek inflacji w przyszłym roku do 10%. Jednak istnieje ryzyko, że rosnące ceny ropy wywołają presję inflacyjną i w ten sposób doprowadzą do zwiększonej zmienności kursu walutowego.

Nigeria

Nigeryjski rynek akcji zyskał 2,6% w lokalnej walucie. PKB Nigerii wzrosło w 4. kwartale 2011 o 7,7% r/r. W poprzednim kwartale odnotowany wzrost był na poziomie 7,4% r/r. Według raportu Narodowego Biura Statystycznego dzienna produkcja ropy spadła o 200 000 baryłek (obecnie 2,4 milionów baryłek) w 4 kwartale. Prognozuje się, że w maju eksport ropy z Nigerii będzie najwyższy od sierpnia 2011, a dzienna produkcja przekroczy 2,1 miliona baryłek. Bank centralny w Nigerii zapowiedział kolejną rundę stress testów w bankach komercyjnych jeszcze przed końcem 2. kwartału 2012 roku.

Krajem, który najlepiej wypadł w ubiegłym miesiącu była Nigeria (+2,6%). Zaraz za nią uplasowały się giełdy Kenii (+1,91%) oraz Tunezji (+1,1%). Najsłabiej natomiast wypadły rynki: w Egipcie (-7%), Maroku (-3,9%) oraz RPA (-2,1%).

Podsumowując, nasze prognozy dla regionu są pozytywne, jednak mamy też wzgląd na obecne zagrożenia. Dlatego też bacznie obserwujemy sytuację polityczną oraz ekonomiczną w Afryce, jak również w strefie euro.

Zespół Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.

Pełne podsumowanie w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
Noble_Fund_Africa_-_kwiecien_2012.pdf124.55 KB