Kompromis ws. budżetu USA. Możliwe przyspieszenie wygaszania QE3
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Środowa sesja rozpoczęła się spadkami. Przez bardzo długi czas indeksy oscylowały w granicach od 0,5% do 0,75% na minusie. Kolejne obsunięcie miało miejsce dopiero pod koniec sesji. Indeks S&P500 zakończył dzień na –1,13%, Nasdaq na –1,40%, a DJIA spadł o 0,81%. To największy spadek na S&P500 od blisko 5 tygodni.
Informacją która niewątpliwie zelektryzowała rynek było dzisiejsze porozumienie wypracowane prze specjalną komisję Kongresu USA. Dotyczyło ono propozycji budżetowego kompromisu między Demokratami, a Republikanami. Jeżeli porozumienie w takim kształcie zostanie zaakceptowane przez Kongres, pozwoli to uniknąć 15 stycznia kolejnego zamknięcia części urzędów federalnych. To pozytywny sygnał dla rynków finansowych, lecz może być negatywnie odbierany przez rynki akcyjne. Rozstrzygnięcie sporu budżetowego w USA zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego od oczekiwań ograniczania programu QE3.
Negatywne emocje na amerykańskich parkietach nie udzieliły się akcjonariuszom Master Card. Kapitalizacja spółki wzrosła o 3,54% po ogłoszeniu poniesienia kwartalnej dywidendy o 83% oraz zapowiedzi rozpoczęcia skupu akcji własnych. Powodów do radości nie mieli za to inwestujący w Joy Global. Wyniki za ostatni kwartał okazały się być poniżej oczekiwań analityków, podobnie jak prognozy producenta maszyn górniczych na rok 2014. Akcje Joy Global straciły aż 5,49%.
Jedynymi istotnymi danymi z gospodarki był dzisiaj cotygodniowy raport dotyczący liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Tym razem odczyt okazał się być neutralny. Indeks nowych wniosków wzrósł o 1%, a indeks wniosków o refinansowanie kredytu o 2%. Łączna liczba wniosków wzrosła o 1%. Indeks wniosków spada już blisko 10% r/r. Spadek miał miejsce głównie od połowy tego roku, kiedy to zaczęły wzrastać średnie oprocentowania 30-letnich kredytów hipotecznych. Oprocentowanie wynosi obecnie 4,61% (4,51% tydzień wcześniej).
Negatywne tendencje na rynku nieruchomości uwidaczniają się w kursach akcji deweloperów. Wartość ETF opartego na indeksie spółek deweloperskich spadała dzisiaj o 1,8%. Spadek wynosi około 13,9% licząc od lipca 2013.
Perspektywa szybszego wygaszania QE3 nie wpłynęła pozytywnie na ceny 10-letnich obligacji rządowych. Rentowność 10-latek wzrosła do poziomu 2,84% (+1,68%) i jest coraz bliżej tegorocznych maksimów (tj. 2,98%).
Nieco spokojniej wygląda koniec dnia na rynku walutowym. Kurs EUR/USD wzrósł o 0,2%. Osłabienie dolara względem europejskiej waluty było zbyt słabe, żeby podnieść cenę złota. Wartość jednej uncji wynosi teraz 1253,6 USD (-0,68%).
Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI