Mieszana sesja za oceanem
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dzisiejszego dnia inwestorzy na Wall Street mieli do czynienia z bardzo nierówną sesją, zarówno pod względem zachowań indeksów jak i publikowanych danych. Dow Jones zamknął się blisko psychologicznie istotnego poziomu 13 000 punktów, zyskując 0,56%. S&P 500 stracił 0,05% lecz utrzymał się blisko również ważnego poziomu 1370 punktów. Zdecydowanie najsłabiej zachowywały się spółki technologiczne. NASDAQ został pociągnięty na południe przez gigantów takich jak Google, czy Apple, tracąc ostatecznie 0,76%.
Pierwszy dzień tego tygodnia obfitował w publikacje danych makroekonomicznych. Jednak ich wydźwięk nie był jednoznaczny. Pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów okazały się wyniki sprzedaży detalicznej. Zarówno sprzedaż ogółem, jak i sprzedaż samochodów były w lutym o 0,8% wyższe niż w styczniu, co pobiło oczekiwania wynoszące odpowiednio 0,3% i 0,6%.
Negatywnym zaskoczeniem okazał się natomiast odczyt wskaźnika wyprzedzającego, mianowicie indeksu New York Empire State, który bada nastroje 200 czołowych managerów firm przemysłowych zlokalizowanych na terenie stanu Nowy Jork. Odczyt indeksu wyniósł 6,56 punkta, co oznacza poprawę sytuacji, lecz było to poziomi znacznie niższy od oczekiwań wskazujących 18,5 puntka.
Również rynek nieruchomości nie dawał inwestorom powodów do zadowolenia. Odczyt indeksu prowadzonego przez Krajowe Biuro Budowniczych Domów (NHAB) okazał się delikatnie słabszy od prognoz i wyniósł 25 punktów, ciągle wskazując na negatywną ocenę sytuacji na tym rynku.
Jeżeli zaś chodzi o wiadomości z amerykańskich spółek, to kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji była publikacja wyników Citigroup. Analitycy oczekiwali, że bankowy gigant zarobił w pierwszym kwartale 1 dolara na akcję. Spółka pokazała wynik na poziomie 95 centów na akcję, lecz przy pominięciu pewnych zdarzeń jednorazowych zysk na akcję wyniósłby USD 1,11, co zostało odczytane jako wiadomość pozytywna i notowania spółki wzrosły o 1,77%.
Na rynku walut doszło do osłabienia się dolara wobec euro i funta oraz umocnienia względem jena. Z kolei na rynku długu doszło do delikatnego wzrostu rentowności 10-letnich obligacji rządu USA.
Grzegorz Żebrowski
Analityk
Noble Funds TFI