Możliwa redukcja QE w nadchodzących miesiącach. S&P traci 0,36 proc

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Indeksy za oceanem zakończyły dzisiejszą sesję poniżej poziomów wczorajszego zamknięcia. S&P 500 spadł o 0,36 proc., Nasdaq o 0,26 proc. a DJIA o 0,41 proc. Najsłabszym sektorem okazał się sektor użyteczności publicznej, który zakończył dzisiejszą sesję 0,98 proc. pod kreską Jedynym sektorem który dał dzisiaj zarobić były spółki ochrony zdrowia: +0,2 proc.

Wg. raportu z posiedzenia FOMC, FED może rozpocząć redukcję luzowania ilościowego w kolejnych miesiącach, jeśli dane z gospodarki będą się poprawiać. Z minutes można było również wyczytać, że członkowie FED rozważali obniżkę stopy funduszy federalnych oraz obniżkę progu stopy bezrobocia, przy którym bank centralny mógłby zdecydować się na podwyżkę stop procentowych. ostatnie posiedzenie FOMC planowane jest na 17/18 grudnia. 

Dzisiejszy odczyt sprzedaży detalicznej za październik ukształtował się lekko powyżej oczekiwań. Dane dotyczyły października, kiedy to miało miejsce tymczasowe zamknięcie rządu. Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 0,4% m/m, wobec braku zmiany we wrześniu (rewizja z -0,1%) i prognozy +0,1%. Sprzedaż bez śr. transportu wzrosła o 0.2% (pop. +0,3%, prognoza +0,1%). Oprócz samochodów, pozostałe 8 z 13 kategorii napędzało sprzedaż. Sprzedaż bazowa (bez aut, paliw i mat. bud.) wzrosła o 0,5% m/m (pop. +0,3%). Mimo braku szczególnej euforii, widać postępującą ekspansję.

Inflacja CPI m/m spadła o 1% przy prognozie: 0%, a dynamika roczna zniżkowała do 1% z 1,2% miesiąc wcześniej. Niska inflacja i brak sygnałów jej przyspieszania może sugerować, że FED ciągle nie musi się obawiać o presje inflacyjną i może czekać na rozpędzenie się gospodarki.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.