NOBLE FUNDS GLOBAL RETURN – komentarz do prowadzonej polityki inwestycyjnej (lipiec 2012)

Komentarz Noble Funds TFI.

Lipiec był okresem zmiennej koniunktury giełdowej. Ceny falowały w rytm doniesień z krajów Unii Europejskiej, a szczególnie Hiszpanii, Włoch i Grecji. Wzrost rentowności hiszpańskich obligacji długoterminowych do ponad 7,5% wywołał przecenę na rynkach akcji. Oczywiście najbardziej ucierpiały ceny akcji w Hiszpanii czy we Włoszech, ale w innych krajach dopiero zryw w ostatnim tygodniu lipca pozwolił wyjść na lekkie plusy w skali całego miesiąca.

Duża zmienność rynkowa nie pozwoliła nam nabrać wiatru w żagle. Podjęliśmy dwie próby bardziej agresywnego powiększenia pozycji i w pewnym momencie alokacja w akcje sięgała 70% (z około 55% na początku lipca). W obu przypadkach zachowywaliśmy szczególną ostrożność i na sygnały pogarszającej się sytuacji reagowaliśmy stop-lossem, tj. zamknięciem pozycji. W rezultacie lipiec zamknęliśmy z alokacją w akcjach na poziomie nieco ponad 30%. Dzięki polityce stop-lossów oraz dobremu zachowaniu giełdy w Turcji (tamtejsze akcje stanowią ok. 10% aktywów), udało się na tym trudnym rynku zachować kapitał.

W chwili obecnej sporą część pozycji akcyjnej stanowią regionalne banki notowane w Austrii, czy na Węgrzech. Są one tańsze od polskich banków i wydaje nam się, że proces pogarszania ich wyników zakończy się szybciej niż w przypadku rodzimych instytucji, dla których dopiero drugi kwartał 2012 roku był jakimś wyzwaniem (i początkiem gorszej koniunktury). Oprócz tego około 10% aktywów stanowią spółki wydobywające złoto i srebro – po kilkunastomiesięcznym okresie słabego zachowania się tego sektora w stosunku do cen samych kruszców widzimy pierwsze oznaki wyhamowania tej tendencji i może to oznaczać, że w perspektywie kilku tygodni sytuacja się odwróci, a ceny kopalni będą się zachowywać lepiej od złota czy srebra.

Zespół Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.

Pełny tekst w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
NF_Global_Return_sierpien_2012.pdf111.9 KB