Na Wall Street odpoczynek po fali wzrostów

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Główne amerykańskie indeksy zniżkowały dziś po zeszłotygodniowym wzrostach. Inwestorzy od początku sesji reagowali na negatywne doniesienia z europejskiego rynku długu. Najmocniej na wartości traciły dziś irlandzkie obligacje, po tym jak ogłoszony został plan podwojenia cięć budżetowych oraz podniesienia podatków.


 

Indeks S&P 500 (-0,2%) rozpoczął dzień na poziomie 1223 pkt, czyli lekko poniżej piątkowego, historycznie wysokiego zamknięcia. W ciągu większości dnia brak było bodźców w postaci danych makroekonomicznych, które mogłyby zachęcić byki do kolejnego ataku. Indeks amerykańskich blue-chips, Dow Jones, tracił na początku sesji ponad 50 pkt. Głównymi walorami ciągnącymi w dół były Boeing (-1,5%), Travelers (-1,5%) oraz Home Depot (-1,4%). Najwyżej ponad zerem pozostawały akcje Bank of America (+2%) oraz Hewlett-Packard (+1,2%). Ostatecznie S&P500 (-0,2%) zamknął się na poziomie 1223 pkt., DJIA (-0,3%) 11407 pkt., a Nasdaq (+0%) 2579 pkt.

W ujęciu sektorowym S&P najsłabsze były dziś segment przedsiębiorstw użyteczności publicznej, finansowych oraz przemysłowych. Wzrosty zanotowały spółki energetyczne oraz materiałowe.

Spadek cen akcji banków związany był z realizacją zysków przez inwestorów. Notowania największych instytucji finansowych jak Goldman Sachs (-1,1%), JPMorgan (-1,1%) oraz Morgan Stanley (-0,3%) zamknęły się na sporych minusach. Wall Street wyprzedawało dziś również walory Citigroup (-1,1%) po tym jak pojawiły się informacje, że SEC ma się zająć badaniem funkcjonowania fuduszy dłużnych należących do grupy kapitałowej. Zadaniem regulatora ma być stwierdzenie czy bank odpowiednio informował klientów o poziomie ryzyka związanego z inwestycją w ryzykowne papiery.

Spółki technologiczne oraz medialne przykuwały dziś uwagę Wall Street. Firma AOL (+4,7%) poinformowała, że rozważa podjęcie współpracy strategicznej z Yahoo (+1,1%). Sklep internetowy Amazon.com (+0,7%) podał z kolei, że ma w planach zakupienie witryn handlowych Diapers.com oraz Soap.com za 500 mln dolarów. Pozytywna zmiana rekomendacji analityka UBS pomogła dziś kursowi Hewlett-Packard (+1,2%).

Powodów do zadowolenia nie mieli dziś inwestujący w akcje firmy Boeing (-1,5%). Producent samolotów podał, że czas dostawy nowego modelu Dreamliner 787 wydłuży się do 10 miesięcy. Nieunikniona była negatywna reakcja akcjonariuszy.

Amerykańska waluta wykonała dziś ruch przeciwny do tego obranego przez główne indeksy. Dolar umocnił się w stosunku do euro o niemal 1 procent.

Surowce zdobywały kolejne szczyty podczas poniedziałkowej sesji. Cena baryłki ropy osiągnęła poziom 87,49 dolarów, natomiast złoto dotarło do historycznie najwyższego poziomu- 1400 dolarów za uncję.

W roczpoczętym tygodniu bardzo ważnym wydarzeniem będzie szczyt G20 w Korei zaplanowany na czwartek i piątek. Temat przewodni to problem związany z globalnym zjawiskiem tzw. ,,wojny walutowej”. Bez wątpienia przedstawiciele Chin, Niemiec czy Brazylii będą mieli okazję odnieść się do rozpoczętego przez amerykanów procesu ,,łagodzenia ilościowego” oraz jego wpływu na globalną gospodarkę i konkurencyjność innych państw.

Marcin Lewczuk
Analityk
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.