Na parkiety za oceanem powraca kolor zielony

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Jak na razie nie ziścił się czarny scenariusz tych, którzy prognozowali indeks S&P500 poniżej bardzo ważnego technicznie poziomu 1250 pkt. Okazało się, że strona popytowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i w dniu dzisiejszym mogliśmy zobaczyć tego przykład. Wszystkie indeksy kończą sesję wyraźnymi wzrostami. Dow Jones wzrósł o 1,03%, Nasdaq 1,48%, a S&P500 1,26%.

Wprawdzie otrzymaliśmy dzisiaj ważne dane makro, m.in. te o sprzedaży detalicznej, jednak same te odczyty nie mogły wywołać wśród inwestorów aż tak dobrych nastrojów. Wśród wielu analityków za oceanem dominował pogląd, że mamy do czynienia z technicznym odbiciem, o którego trwałości w najbliższym czasie mogą przesądzić tylko i wyłącznie fundamenty.

Jak wspomniano wyżej, najważniejsze dzisiaj dane makro, to sprzedaż detaliczna, która po raz pierwszy od 10 miesięcy spadła i wyniosła -0,2% m/m, wobec prognoz na poziomie -0,4% m/m. Sprzedaż bez uwzględnienia samochodów wzrosła w stosunku do ostatniego miesiąca o 0,3%, co było zgodne z konsensusem ekspertów.

Na rynek napłynęły dziś także informacje o inflacji PPI. W tym przypadku odczyt wyniósł 7,3% r/r oraz 0,2% m/m i znacznie przekroczył oczekiwania analityków na poziomie 6,8% r/r i 0,1% m/m. W przypadku inflacji bazowej odczyt (2,1% r/r i 0,2% m/m) pokrył się z oczekiwaniami.

Dziś inwestorzy mogli wysłuchać kolejny raz przemówienia Prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke. Jego najważniejszy akcent stanowiło przypomnienie (będące jednocześnie swego rodzaju ostrzeżeniem), że konieczne jest jak najszybsze podniesienie limitu długu publicznego USA. W przeciwnym razie w wątpliwość zostanie poddana wiarygodność kredytowa Stanów Zjednoczonych, co nie pozostanie – przynajmniej w krótkim terminie – bez wpływu na rynki finansowe.

Sam przebieg sesji nie wzbudził zbyt wielu emocji. Od samego początku na parkiecie bezapelacyjnie dominowała strona popytowa, której dominacja została zagrożona dopiero w ciągu ostatniej godziny, gdy indeks, po osiągnięciu swojego dziennego maksimum 1292 pkt, spadł do poziomu 1287 pkt i na tym zakończył notowania.

Wśród najbardziej docenionych dzisiaj spółek w indeksie Dow Jones należy wskazać: Home Depot (3,76% ), Boeing (2,37%) i Caterpillar (2,55%). Pod presją natomiast znalazły się banki. Bank of America ( -1,82%) oraz JP Morgan Chase (-0,31%).

Jarosław Mizak
Noble Funds TFI S.A.

Noble Funds TFI S.A.