Najmocniejsza przecena Nasdaq od dwóch tygodni. Amazon traci 10 procent

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Amerykańskie indeksy przez całą sesję traciły na wartości, a największy spadek zanotował Nasdaq: -1,75%. S&P 500 spadł o 0,81% a DJIA stracił 0,85%. Wśród dzisiejszych przegranych były spółki internetowe, takie jak: Amazon, (-10%), Facebook (-5,2%) oraz Google (-2,1%). Sektor technologiczny zniżkował dzisiaj o 1,72% a jedynym sektorem, który zakończył sesję na plusie był sektor użyteczności publicznej: +0,46%.

Po rozpoczęciu sesji w USA opublikowany został wstępny odczyt PMI dla usług za kwiecień. Aktywność biznesowa spadła w kwietniu z 55,3 pkt do 54,2, co wynikało głównie ze słabszego tempa przyrostu nowych miejsc pracy. Subindeks zatrudnienia spadł z 51,8 pkt do 51 i była to najmniej dynamiczna poprawa od prawie dwóch lat.

Z drugiej strony otrzymaliśmy dobry raport Uniwersytetu Michigan, oceniający siłę nabywczą konsumentów w kwietniu. Indeks wzrósł z 80 do 84,1 pkt, przy prognozie 83. Jest to zarazem trzeci najwyższy poziom od czasu recesji w USA, tracący zaledwie 1 pkt do odczytu maksymalnego z lipca ubiegłego roku. Gospodarstwa domowe wysoko oceniły bieżącą sytuację ekonomiczną oraz bardziej optymistycznie zapatrują się na przyszłość, niż w ubiegłym miesiącu.

Wyniki za 1 kwartał podał dzisiaj drugi co do wielkości producent samochodów w USA – firma Ford. Zysk na akcję wyniósł 0,25 USD i był o 6 centów niższy od prognoz. Jako przyczyny słabszego odczytu, spółka podała takie czynniki jednorazowe jak: wahania walutowe oraz efekt mroźnej zimy. Notowania spadły dzisiaj o 3,3 proc., przebijając tym samym poziom średniej 200-sesyjnej.

Colgate-Palmolive pochwaliła się nieco lepszym zyskiem na akcję niż rok temu: 0,68 USD vs. 0,66 USD. Zarówno zysk jak i wypracowane przychody na poziomie 4,32 mld USD pokryły się z konsensusem rynkowym. Po stronie przychodowej, wzrost organiczny wyniósł 6,5% w stosunku do poprzedniego roku.

Akcje Amazon zanurkowały dziś przy dużym wolumenie o 10% w dół, po tym jak spółka poinformowała o spodziewanej stracie w bieżącym kwartale, wynikającej ze zwiększonych nakładów na nowe projekty mające odeprzeć rosnącą konkurencję. Internetowy detalista zarobił w 1 kwartale 0,23 USD na akcję (+28% r/r) oraz wypracował 19,43 mld USD przychodów (+21% r/r).

Po wczorajszej sesji wyniki za 3 kwartał roku obrotowego podał Microsoft. Zarówno EPS jak i przychody spadły w stosunku do analogicznego okresu rok temu: zysk na akcję wyniósł 0,63 USD (-12,5% r/r), a kategoria przychodowa 20,39 mld USD (-0,5% r/r). Analitycy spodziewali się zyskowności na akcję o 5 centów niższej a szacunek przychodów pokrył się z odczytem. Kurs spółki wzrósł pod koniec sesji o 0,13 proc.

Mocny spadek zanotowała dzisiaj również Visa, której akcje potaniały o 5%. Mimo mocnego wzrostu zysku w 1 kwartale (+26%) do 1,6 mld USD oraz 8% dynamiki wzrostu na przychodach, perspektywy dotyczące obecnego kwartału okazały się bardziej pesymistyczne. Spółka spodziewa się niższego wzrostu przychodów przez negatywny wpływ mocnego dolara.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.