Najmocniejszy wzrost amerykańskich indeksów od stycznia. Tymczasowe porozumienie Kongresu

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Do euforii na amerykańskim parkiecie wystarczyła informacja o prawdopodobnym, czasowym porozumieniu Kongresu. Jak zaproponował Republikanin Paul Ryan, limit zadłużenia USA ma zostać podniesiony, a finansowanie rządu będzie zapewnione przez sześć tygodni. Rozwiązanie to pozwoli na ustalenie długoterminowego rozwiązania w sprawie budżetu. W reakcji na te doniesienia, dynamika wzrostu głównych indeksów amerykańskich była dziś największa od 2 stycznia b.r. S&P 500 zyskał 2,18 proc., Nasdaq: 2,26 proc. a DJIA 2,18 proc.

Najwięcej dały zarobić dziś spółki sektora finansowego, które zyskały 2,35 proc. Mimo dobrego wyniku, najsłabiej wśród 10 sektorów zachowały się akcje sektora użyteczności publicznej, które zwyżkowały 1,29 proc.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do najwyższego poziomu od 6 miesięcy. Odczyt wyniósł 374 tys. i wyraźnie przebił prognozy na poziomie 310 tys. Rezultat raportu z jednej strony wynikał z błędów przeliczeniowych systemu, jak i pokazał, że tymczasowe zamknięcie rządu zostawiło już swój pierwszy ślad w gorszych danych płynących z gospodarki. 

Jutro przed sesją spółki JP Morgan Chase & Co. oraz Wells Fargo & Company, podadzą wyniki za 3 kwartał. W przypadku pierwszej z nich, rynek spodziewa się słabszego o 0,16 USD zysku na akcję aniżeli rok temu, natomiast prognoza EPS dla Wells Fargo jest o 0,09 USD wyższa niż wynik sprzed roku. 

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.