Neutralnie na zakończenie tygodnia

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Pomimo bardzo słabego otwarcia indeksy za oceanem kończą dzisiejszą sesję na lekkich minusach S&P500 (-0,06%) oraz Nasdaq (-0,01%). Jedynie Dow Jones finiszuje na lekkim plusie 0,06%.

Początek sesji to zdecydowana przewaga podaży, która zepchnęła indeks S&P500 do poziomu 1636 pkt. To efekt nerwowości inwestorów, którzy świadomi są tego, że ruch wzrostowy, z którym mamy do czynienia na amerykańskich giełdach, wcześniej czy później musi zakończyć się korektą. W gorszej sytuacji są ci, którzy wchodzili na rynek w ostatnich tygodniach, a szczególnie w ciągu ostatnich dni. Oni odczują ewentualne spadki bardziej niż inni.

Słaby początek może trochę dziwić z tego względu, że przed sesją otrzymaliśmy wstępne dane o kwietniowych zamówieniach na dobra trwałe. Okazały się one wyraźnie lepsze od oczekiwań. Zamówienia na dobra bez środków transportu wzrosły w kwietniu o 1,3%, przy prognozach na poziomie 0,5%, a na dobra trwałe – o 3,3%, planowano 5%. W tym drugim przypadku wzmocnienie spowodowane jest głównie przez silny wzrost zamówień na samochody.

Spadek indeksów z początku notowań nie trwał zbyt długo. Już od godziny 16-tej rozpoczęła się mozolna wspinaczka w kierunku północnym. Sukcesywnie z godziny na godzinę indeksy osiągały coraz to wyższe poziomy, by zbliżyć się do poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Wśród spółek warto było zwrócić uwagę na Procter & Gamble, jednego z największych na świecie producentów dóbr konsumpcyjnych, który zwyżkował ponad 3%. Wszystko to za sprawą zmiany na stanowisku zarządzającego firmą. Po 33 latach z firmą rozstaje się Bob McDonald, którego zastąpi A.G.Lafley, związany z firmą od 1977 roku, CEO w latach 2000–2009.

Złą sesję zanotowały dwie spółki z sektora odzieżowego – Gap (-1,69%) oraz Abercrombie & Fitch (-8%). Powód był jeden, bardzo słabo wyglądają ich wstępne prognozy dotyczące tegorocznych zysków.

W nadchodzący poniedziałek giełdy w USA nie pracują ze względu na Dzień Pamięci.

Jarosław Mizak
Noble Funds TFI S.A.

Noble Funds TFI S.A.