Niepewność na rynkach
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dziś indeksy, po spadkach rozpoczętych w piątek, nie zanotowały większych zmian, podobnie jak rynki na Starym Kontynencie i w Azji. Po wzrostach na początku dnia, główne indeksy S&P i Nasdaq spadły poniżej otwarcia po publikacji danych z rynku mieszkań, jedynie Dow utrzymał się ponad kreską. Po południu rynki odetchnęły i rozpoczęła się wspinaczka w górę, S&P wzrósł o przeszło 10 punktów do ponad 1343 punktów, a Nasdaq zbliżył się do granicy 2870 punktów. Niestety optymizmu nie starczyło do końca dnia. S&P zamknął się pod kreską ze stratą 0,11%, Nasdaq stracił 0,41%, a jedynie przemysłowy Dow Jones zanotował niewielki wzrost wynoszący 0,42%.
Sprzedaż nowych domów w czerwcu spadła o ponad 8 procent do 350 tysięcy, co było wynikiem gorszym od oczekiwań o prawie 20 tysięcy. Poznaliśmy również tygodniowe dane o zmianie stanu zapasów. Najbardziej wzrosły zapasy benzyny, o ponad 4 mln baryłek i ropy o ponad 2,5 mln baryłek.
Wyniki finansowe potentata branży lotniczej przekroczyły oczekiwania i kurs akcji Boeinga zanotował prawie 3% wzrost. AT&T również poszedł w górę o ponad 2,2%. Caterpillar wystrzelił w górę na początku dnia po tym jak pokazał wysokie perspektywy zysku, potem osłabł i ostatecznie zakończył dzień na prawie 1,5% plusie. W indeks Nasdaq najbardziej uderzyły akcje Apple, który opublikował słabe wyniki kwartalne i stracił ponad 4%. Ford odnotował spadek zysków w drugim półroczu o 57% i stracił na zamknięciu 1,21%. PepsiCo pochwaliło się natomiast lepszymi wynikami od oczekiwań i akcje spółki zyskały 2%.
Kurs dolara stracił dziś do euro i nieznacznie umocnił się w stosunku do funta. Ceny ropy w dostawach na wrzesień spadły o prawie 1,4$ do nieco poniżej 87,2$. Sierpniowe kontrakty na złoto wzrosły o ponad 26$ do 1602,4$ za uncję. Na rynku papierów dłużnych rentowność 10 letnich obligacje skarbowych nadal utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 1,4%.
Bartłomiej Kutyła
Noble Funds TFI