Nieśmiałe wzrosty za oceanem
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Spadkowa tendencja na początku dzisiejszej sesji utrzymywała się jedynie przez pierwsze pół godziny. Indeks S&P500 zniżkował 0,75% docierając ok. godz. 16 polskiego czasu do swojego dziennego minimum na poziomie 1204,33 pkt. Później obserwowany był już tylko systematyczny ruch w kierunku północnym, przerywany chwilami zawahania ze strony inwestorów. Po godz. 19 indeks szerokiego rynku przebił się przez poziom wczorajszego zamknięcia i utrzymał się w pozytywnym terytorium aż do końca notowań. Ostatecznie S&P500 zanotował wzrost o 0,44%, Dow Jones zwyżkował o 0,09%. W przypadku Nasdaqa wzrost był największy i wyniósł 0,62%.
W pewnym stopniu pozytywnie na dzisiejszą sesję za oceanem zadziałały dane makroekonomiczne. Przed rozpoczęciem notowań poznaliśmy lepsze od oczekiwanych dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych oraz dane dotyczące handlu zagranicznego. Z drugiej strony wzrosty hamowane były przez zbliżający się szczyt G20.
Bardzo dobrą wiadomością dnia dzisiejszego był odnotowany spadek liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu liczba zainteresowanych otrzymaniem wniosków o zasiłki zmniejszyła się o 24 tys. do 435 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Otrzymana liczba okazała się dużo lepsza od oczekiwań (450 tys. wniosków) i najlepsza od czterech miesięcy. Ostatnie dane zostały zrewidowane o 2 tys. w górę (z 457 do 459 tys.). Co ważne, również czterotygodniowa średnia, której wartość obniżyła się o 10 tys. do 446,5 tys. wskazuje na poprawę.
Z pozostałych danych makro, otrzymaliśmy dzisiaj również dane o handlu zagranicznym. We wrześniu deficyt w obrocie z zagranicą skurczył się o 5,3% we wrześniu i wyniósł 44 mld USD. Spodziewano się deficytu większego o 1,5 mld USD. W sierpniu bilans handlu zagranicznego był jeszcze niższy (-46,48 mld USD skorygowane w dół z -46,35 mld USD).
Do udanych, dzisiejszej sesji nie zaliczy na pewno Boeing (-3,3%), który zmuszony był wstrzymać wszystkie testowe loty ze względu na awaryjne lądowanie nowego modelu samolotu 787 Dreamliner. Boeing przewodził spadkom wśród największych amerykańskich spółek z indeksu DJIA.
Liderami notowań w indeksie Dow Jones były banki: Bank of America (2%) oraz JP Morgan (1,6%) oraz Chevron (1,8%).
Wyniki kwartalne publikowały dzisiaj m.in. znane spółki z branży odzieżowej. Amerykański dom towarowy Macy’s (-1,4%) zaraportował zysk netto w wysokości 2 centów na akcję wobec 8 centów straty notowanej rok wcześniej. Wypracowany zysk nie był jednak zadowalający, gdyż analitycy przewidywali zysk na poziomie 5 centów na akcję. Z kolei pod względem przychodów spółka przebiła oczekiwania (5,62 mld USD vs 5,56 mld USD). Spółka Polo Ralph Lauren (7,4%) opublikowała wyniki lepsze od oczekiwań zarówno pod względem zysku netto (2,09 vs 1,71 USD na akcję), jak i przychodów (1,53 vs 1,48 mld USD).
Najlepsze wyniki kwartalne w okresie ostatnich sześciu lat zaraportował General Motors. Zysk netto za III kwartał 2010 wyniósł 2,16 mld USD, a przychód 34,1 mld USD. Dobry raport kwartalny pozwolił GM na prześcignięcie konkurentów z branży - Forda (3,5%) oraz Chryslera.
Po zakończeniu handlu wyniki podaje gigant z branży informatycznej - Cisco (0,5%).
Katarzyna Rutkowska
Noble Funds TFI