Niższy od oczekiwań wzrost nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym. S&P 500 na minusie
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dzisiejsze dane makro pokazały słabszy od konsensusu przyrost nowych miejsc pracy w raporcie ADP, który przykrył pozytywne wyniki dla sektora usług indeksu PMI oraz ISM. W rezultacie S&P 500 stracił 0,2 proc, Nasdaq zakończył notowania na 0,5 proc. minusie a DJIA spadł minimalnie o 0,03 proc. Jedynymi sektorami, które dzisiaj zyskały był sektor finansowy (+0,04 proc.) i sektor dóbr cyklicznych konsumpcyjnych (+0,18 proc.). Najmocniej straciły spółki użyteczności publicznej (-0,66 proc.)
Indeks wniosków o zakup nowych domów kontynuował spadek o 4 proc., po nieznacznej poprawie tydzień wcześniej. Jest to sygnał słabszej koniunktury na rynku nieruchomości, co pokazuje dynamika spadku indeksu rok do roku, która wyniosła 17 proc.
W pierwszym miesiącu 2014r. zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wyniosła wg. raportu ADP +175 tys. Rynek spodziewał się o 5 tys. miejsc pracy więcej. Powodem słabszego odczytu była gorsza pogoda, jednak tempo przyrostu zatrudnienia utrzymało się na poziomie średniej dynamiki wzrostu w całym 2013 r. Głównym źródłem zmiany zatrudnienia był sektor budowlany, który dodał 25 tys. nowych miejsc pracy., natomiast sektor przetwórstwa przemysłowego odjął 12 tys. miejsc od wartości całkowitej. Zrewidowany został również odczyt grudniowy z 238 tys. do 227 tys. Oficjalne dane z Departamentu Pracy poznamy w ten piątek.
Przed rozpoczęciem sesji, podano ostateczny odczyt indeksu PMI dla usług w USA, który wyniósł 56,7 pkt, wobec publikacji wstępnej na poziomie 56,6 pkt. Jest to trzeci z rzędu wynik powyżej 50 pkt, świadczący o poprawiającej się koniunkturze w sektorze usługowym. Dynamika poprawy zatrudnienia oraz nowych przedsięwzięć zwolniła w styczniu, pozostając jednak na niezłych poziomach: odpowiednio 54,1 i 56,4 pkt. Publikacja wskazuje na ekspansję subindeksu aktywności biznesowej, a oczekiwania co do poziomu w kolejnych miesiącach są najwyższe od 3 lat.
Indeks ISM, również dla sektora usługowego, wzrósł do 54 pkt, wobec prognozy: 53,8. Przyrost o 1 pkt. względem grudnia, charakteryzował się lepszą koniunkturą w 11 sektorach, podczas gdy sytuacja w 7 sektorach uległa pogorszeniu. Subindeks aktywności biznesowej wyniósł 56,3 pkt, przy prognozie 55,1.Plusem wynikającym z raportu jest kolejny solidny wynik w zatrudnieniu w usługach (wzrost o 0,8 pkt do 56,4), który jest najlepszym odczytem od listopada 2010r.
Wyniki za 4 kwartał podała spółka Time Warner. Zysk na akcję na poziomie 1,17 USD okazał się wyższy od rynkowych prognoz: 1,15 USD. Obroty również zaskoczyły: 8,56 mld USD, wobec konsensusu 8,39 mld USD. Kurs spółki zamknął się na 1,11 proc. plusie.
Automatic Data Processing podał wyniki nieznacznie gorsze od oczekiwań. EPS na poziomie 0,78 USD przewyższył szacunki o 1 cent, natomiast przychody wyniosły 2,98 mld USD, przy prognozie 2,94 mld USD. ADP stracił dziś 1,89 proc.
Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI