Oczekiwanie na kluczowe dane z rynku pracy. Sezon wyników czas zacząć
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Czwartkowa sesja rozpoczęła się spadkami. Indeksy przez prawie całą sesję pozostawały na minusie. Na około godzinę przed końcem notowań wydawało się, że wzrosty są jeszcze możliwe. Powyżej zera wybił się jednak tylko S&P500 i zamknął dzień na +0,03% (1838,14 pkt.). Nasdaq oraz DJIA spadły odpowiednio o 0,23% i 0,11%.
Rozpoczyna się sezon wyników kwartalnych spółek notowanych w USA. Jednym z pierwszych przedsiębiorstw ogłaszających efekty swojej działalności jest tradycyjnie Alcoa. W 4 kwartale zysk Alcoa bez zdarzeń jednorazowych wyniósł 0,04 USD na akcję. Analitycy spodziewali się utrzymania zysków spółki na poziomie z ubiegłego roku (0,06 USD na akcję). Spadły także przychody spółki, które osiągnęły 5,59 mld USD (rok temu 5,9 mld, oczekiwano 5,4 mld). Wyniki ogłoszone zostały po sesji. W ciągu dnia akcje Alcoa straciły 1,29%.
Szczególnie istotne z punktu widzenia inwestorów, były dzisiejsze dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Tydzień temu o zasiłek wystąpiło 345 tys. osób, a w tym tygodniu było to 330 tys. Analitycy oczekiwali spadku do 335 tys. Mniejsza liczba wniosków przełożyła się na spadek 4-tygodniowej średniej wyliczanej na ich podstawie. Ostatnio, 4-tygodniowa średnia osiągnęła najwyższy poziom od ponad 7 miesięcy. Uwaga rynku skierowana była także na Raport Challengera. Liczba planowanych zwolnień pracowników w grudniu spadła do 30,6 tys. z 45,3 tys. Bardzo niski poziom planowanych zwolnień utrzymuje się już od ponad roku czasu. Raport Challengera w połączeniu ze spadkową tendencją liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zdają się wskazywać pozytywną tendencje na rynku pracy w USA. Najważniejsze informacje poznamy jutro, kiedy to opublikowane zostaną pełne dane z rynku pracy (w tym stopa bezrobocia).
Relatywnie dobre odczyty z gospodarki nie zdołały pomóc dolarowi. USD stracił na wartości w stosunku do EUR ok. 0,23%, a w stosunku do GBP ok. 0,24%. Znaczny ruch był widoczny na rentowności 10-letnich obligacji rządowych. Rentowność wynosi aktualnie 2,96% (-1,0%).
Cena płacona za uncję złota wzrosła o 0,06%. Znacznie mniej stabilnie wyglądała sytuacja na srebrze, które straciło 0,46% na wartości oraz na miedzi, która spadła aż o 1,23%.
Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI