Odreagowanie wczorajszych spadków

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Po dzisiejszej sesji można odnieść wrażenie, że wczorajsza przecena była okazją do zakupów. Ci, którzy ją wykorzystali, w krótkim terminie na pewno odnieśli sukces. Wszystkie indeksy zgodnie dzisiaj zwyżkowały, a skala zwyżek była całkiem pokaźna. Dow Jones 1,07%, Nasdaq 1,47%, S&P500 1,40%.

Oczywiście dzisiejsze odreagowanie nie wzięło się znikąd. Wsparły je dobre dane makro oraz wyniki ważnych spółek. Do tego można również wspomnieć o drożejącym złocie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dane z rynku nieruchomości oraz dane o produkcji przemysłowej. Ilość pozwoleń na budowę domów w marcu nie zachwyciła inwestorów i wyniosła 902 tysiące zamiast oczekiwanych 940 tysięcy. Zdecydowanie lepiej wypadły dane o rozpoczętych budowach domów. Wynik o wartości 1 mln 36 tysięcy był o ponad 100 tysięcy lepszy od prognoz (930 tysięcy). Odczyt produkcji przemysłowej za marzec także osiągnął wartość wyższą niż oczekiwana (0,4% m/m zamiast 0,3% m/m). Warto również zwrócić uwagę na skorygowanie danych za poprzedni miesiąc z 0,7% do 1,1%.

Pozytywnym bodźcem dla inwestorów były kolejne publikacje wyników kwartalnych. Większość z ważnych spółek, które podawały wyniki przed sesją, mogła pochwalić się wynikami lepszymi od prognoz. Z tych największych była to Coca-Cola, dzisiaj zdecydowany lider pod względem wzrostów w indeksie Dow Jones, której zysk na akcję wyniósł 0,46 USD (rok wcześniej 0,44 USD, prognozy 0,45 USD), a przychody 11,04 mld USD (prognozy 11,02 mld UDS). Docenienie tych wyników przez inwestorów zaowocowało wzrostem akcji o ponad 5%. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku akcji Johnson & Johnson. Spółka zaraportowała zysk na akcję w wysokości 1,44 USD (rok wcześniej 1,37 USD, prognozy 1,40 USD) oraz przychody na poziomie 17,50 mld USD (prognozy 17,42 mld USD) i na koniec sesji zwyżkowała o ponad 2%. Słabą sesję przy jednocześnie dobrych wynikach zanotowały walory Goldman Sachs. Zysk na akcję wyniósł 4,29 USD (prognozy 3,88 USD), a przychody 10,09 mld USD (prognozy 9,7 mld USD). Mimo to inwestorzy zdecydowali się na sprzedawanie akcji. 

Na zakończenie sesji były one warte o 1,61% mniej w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Patrząc na przebieg dzisiejszej sesji, racji nie mieli analitycy, którzy przewidywali kontynuację wczorajszych spadków. Od samego początku stroną dominującą był popyt i z każdą godziną stawał się silniejszych. Poza wspomnianą powyżej Coca-Colą bardzo dobrze radziły sobie spółki, które swoje wyniki kwartalne opublikują po dzisiejszej sesji lub jutro, a mianowicie Intel (2,5%) oraz Bank of America ( 2,5%). 

Jarosław Mizak
Noble Funds TFI S.A.

Noble Funds TFI S.A.