Optymizm po solidnych danych makro
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Na czwartowej sesji główne indeksy rozpoczęły dzień lekko powyżej środowego zamknięcia. S&P500 (+0,6%) znajdował się zaraz po otwarciu na poziomie 1236 pkt. Po serii danych gospodarczych, z których większość miała raczej pozytywny wydźwięk, byki przystapiły do ofensywy. Przez zdecydowaną większość dnia S&P500 oscylował w rejonach 1240 - 1242 pkt. Ostatecznie główne indeksy zakończyły sesję na następujących poziomach: S&P500 (+0,6%) -1243 pkt, Nasdaq (+0,8%) - 2638 pkt. oraz DJIA (-0,4%) -11499 pkt.
W kalendarzu makro najważniejszymi danymi z amerykańskiego rynku były dziś liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz dane z rynku nieruchomości. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków spadła o tysiąc do poziomu 420 tys. Wynik ten był zgodny z konsensusem analityków ankietowanych przez Reuters.
Pozytywnym sygnałem były dane o liczbie rozpoczętych budów. Amerykanie zapoczątkowali w listopadzie 555 tys. budów, co stanowi wzrost o ok. 3,9% r/r. Lekko gorsza od oczekiwań była z kolei liczba wydanych pozwoleń na budowę. Spadła ona o 4% do najniższego poziomu od półtora roku - 530 tys.
W połowie dnia inwestorzy poznali też odczyt indeksu Fed z Filadelfii. Wyniósł on 24,3 pkt. i jest to znacznie wyżej od oczekiwań analityków (15 pkt.).
Wśród spółek należących do amerykańskiego indeksu blue chip największe wzrosty zanotowały w czwartek walory Alcoa (+3,6%), Bank of America (+1,9%) oraz Hewlett Packard (+1,8%). Maruderami dzisiejszej sesji były z kolei akcje American Express (-3,4%) oraz JPMorgan (-0,5%). W ujęciu sektorowym S&P na największych plusach znajdowały się spółki należące do segmentu przemysłowego, materiałowego oraz podstawowych dóbr konsumpcyjnych.
Kurs spółki uważanej przez inwestorów za barometr gospodarki – FedEx (+2%) rósł dziś mimo słabszych wyników finansowych. Inwestorzy uwierzyli widocznie w słowa zarządu firmy, który z optymizmem patrzy na najbliższe miesiące.
Nienajlepszy dzień mają za sobą inwestujący w firmy wystawiające karty kredytowe. Rezerwa Federalna podała dziś, że planuje zmiany w możliwości pobierania opłat za transakcje kartą debetową. Urzędnicy chcą wprowadzić ograniczenie maksymalnej opłaty w wysokości 12 centów. Akcje Visa (-13%) oraz Amercian Express (-3,4%) bardzo szybko zareagowały na tę wiadomość.
Analitycy Goldman Sachs dodali dziś papiery globalnej sieci kawiarni Starbucks (+2,3%) do swojej listy atrakcyjnych inwestycji. W raporcie spółka została nazwaną najlepszym restauracyjnym pomysłem inwestycyjnym na rok 2011. Akcje spółki Winnebago (+14,3%) wystrzeliły w górę po tym, jak podane zostały dane dotyczące sprzedaży za ostatni kwartał. Przychody firmy rosną już piąty miesiąc z rzędu. Po zamknięciu sesji poznamy wyniki spółki technologicznej Research in Motion (+0,1%). Pozytywnym newsem dla akcjonariuszy Bank of America (+1,9%) była dziś informacja o tym, że bank rozpoczął proces ugody z inwestorami, którzy zainwestowali w papiery wartościowe oparte na hipotekach.
Ceny rządowych obligacji amerykańskich spadły dziś lekko po tym, jak rentowność 10-letnich obligacji dotarła do poziomu 3,5%. Złoto straciło nieznacznie na wartości, cofając się w okolice 1370 USD za uncję.
Marcin Lewczuk
Analityk
Noble Funds TFI