Pierwsze wrześniowe wzrosty na Wall Street

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Dzisiejsza sesja za oceanem była udana dla inwestorów. Indeks szerokiego rynku S&P 500 otworzył się poziomie 1180.2 pkt (+1.3%) i przez całą sesję piął się systematycznie do góry, finiszując na 1198.6 pkt (+2.9%). Pozostałe główne indeksy nowojorskiej giełdy także zakończyły dzień na solidnym plusie – DJIA wzrósł o 2.5%, a technologiczny Nasdaq o 3%.

W ujęciu sektorowym najsilniej rosły dzisiaj spółki finansowe (+3.2%) oraz z branży energetycznej (+3.2%).

Wśród blue-chipów największą gwiazda był dziś Bank of America (+7%). Poza tym silnym wzrostem kursu akcji mogły pochwalić się: Travelers (+4.4%), Alcoa (+4.1%), JP Morgan (+4.1%) American Express (+4%) oraz Cisco i Chevron (po 3.9%). Najsłabiej dziś radził sobie koncern fast-foodowy McDonalds (+0.5%).

Dobry sentyment utrzymał się mimo publikacji Bezowej Księgi, z której wynika, że gospodarka USA rośnie niezwykle wolno i nie jest na chwilę obecną w stanie zdecydowanie przyspieszyć. Co więcej w niektórych regionach kraju można zaobserwować nawet pogorszenie sytuacji gospodarczej. Wg Beżowej Księgi w pięciu regionach tempo wzrostu było „skromne”, a w pozostałych siedmiu jeszcze wolniejsze. Niewielki wzrost w większości regionów odnotowano w przypadku wydatków konsumentów, co wynikało jednak głównie ze sprzedaży samochodów (czynnik bardzo zmienny), natomiast aktywność przedsiębiorstw przemysłowych pogorszyła się w wielu regionach. Rynek pracy pozostał stabilny. Generalny obraz gospodarki USA przedstawiony w aktualnej Beżowej Księdze był gorszy niż w ostatniej publikacji z lipca.

Względnie byczy nastrój na nowojorskim parkiecie wsparła informacja o planowanym przez prezydenta Baracka Obamę nowym pakiecie stymulacyjnym, opiewającym na sumę 300 mld dol., który ma pobudzić amerykański rynek pracy. Biały Dom nie skomentował tych doniesień, ale na jutro planowane jest publiczne przemówienie prezydenta Obamy do Kongresu, w którym wspomniany pakiet miałby zostać zaproponowany.

Wsparciem dla inwestorów okazały się także informacje dobiegające z Europy. Po pierwsze niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że partycypacja największej gospodarki eurolandu w kolejnym pakiecie pomocowym dla Grecji jest zgodna z prawem, co jest istotne przed zaplanowanym na koniec września głosowaniem w Bundestagu w tej sprawie. Ponadto włoski senat zagłosował za przyjęciem planu równoważenia finansów publicznych (czytaj cięć wydatków budżetowych).

Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.