Polityczny cyrk w USA trwa nadal
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Po wczorajszej wyprzedaży dzisiejsza sesje rozpoczęła się na neutralnych poziomach. Opublikowane na początku sesji lepsze od prognoz dane z rynku nieruchomości, w połączeniu z podanym przed sesją lepszym odczytem nowych wniosków o zasiłki, pomogły bykom w próbie odreagowania ostatnich spadków. Po dwóch godzinach sesji indeks S&P500 zyskiwał 0.9%, ale po osiągnięciu tego maksimum w kolejnych godzinach zaczął sukcesywnie obniżać się, w czym oczywiście „pomagała” napięta sytuacja wokół amerykańskiego zadłużenia. Indeks S&P500 zakończył dzień spadkiem o 0.32%, lądując na 1300 pkt. Dow Jones stracił 0.51%, a Nasdaq wzrósł o symboliczne 0.05%.
Tematem numer jeden pozostaje oczywiście zadłużenie USA i polityczny cyrk, jaki się wokół tego rozgrywa. Na tym przedłużającym się cyrku cierpi nie tylko amerykańska gospodarka, ale jak widać walka o stołki jest ważniejsza (na marginesie: Polacy narzekają na własnych polityków podczas gdy, gdzie się nie rozejrzeć, jest jeszcze barwniej). Rozstrzygnięcia batalii między demokratami a republikanami oczywiście nadal nie mamy, choć powszechnie oczekuje się kompromisu w ostatniej chwili. Dziś w Izbie Reprezentantów, zdominowanej przez republikanów, odbędzie się głosowanie nad planem republikańskim, choć jest on z góry skazany na odrzucenie przez Senat, zdominowany z kolei przez demokratów oraz na veto Prezydenta. Takie działania nie przyspieszają rozwiązania sporu. Jutro po sesji Skarb Państwa ma podać priorytety według których miałyby być rozdzielane środki budżetowe, na wypadek gdyby nie udało się podnieść limitu zadłużenia do wtorku, 2 sierpnia. Kulminacja batalii przypadnie zapewne na weekend.
Dane makro zaskoczyły dziś pozytywnie, ale główny raport tygodnia, czyli PKB za II (słaby) kwartał jest jutro i tu nie należy chyba oczekiwać dobrych wieści.
Liczba nowych wniosków o zasiłki spadła w ubiegłym tygodniu o 24 tys. do 398 tys., podczas gdy oczekiwano 415 tys. Jest to najniższy odczyt od trzech miesięcy, jednak jest za wcześnie by mówić o poprawie na rynku pracy i musimy poczekać na kolejne odczyty (przezbrojenia w fabrykach samochodów mogły wpływać w ostatnich tygodniach na dane, ale ten czynnik już wygasa). Średnia 4-tygodniowa wniosków spadła do 414 tys. z 422 tys.
Indeks podpisanych umów kupna domów, wskaźnik wyprzedzający dla sprzedaży na rynku wtórnym, wzrósł w czerwcu o 2.4% m/m, po wzroście o 8.2% miesiąc wcześniej. Nie oczekiwano zmiany. Zmiana roczna indeksu wyniosła 19.8% (pop. 13.4%). Są to jednak wciąż niskie poziomy indeksu, a instytut zbierający dane wskazuje na bardzo wysoki procent anulowanych umów. Mimo wszystko indeks sugeruje wzrost sprzedaży domów w okresie lipiec-sierpień, a drugi miesiąc wzrostu indeksu, wobec wielu słabych innych odczytów makro, na pewno jest potrzebną teraz informacją.
Już prawie połowa wyników spółek z S&P500 podała wyniki. 75% spółek podało wynik netto lepszy od prognoz, a jeszcze korzystniej wygląda to na poziomie przychodów. Komentarze dotyczące prognoz na kolejne kwartały są często bardzo ostrożne, jednak nie brakuje też takich raportów jak dzisiejszy spółki Du Pont (0.04%). Gigant branży chemicznej, zanotował w minionym kwartale 1.37 USD zysku na akcję, nieco lepiej niż oczekiwane 1.34 USD. Przychody były o 6% wyższe od prognoz analityków. Spółka pozytywnie zapatruje się na swój biznes w drugiej połowie roku i podniosła prognozę zysku do przedziału 3.90 – 4.05 USD na akcję z 3.65 – 3.85 USD. Nowa prognoza jest powyżej oczekiwań Wall Street 3.87 USD.
Lepsze od prognoz wyniki podała też Visa (-0.9%), która też zapowiedziała wart 1 mld USD program skupu własnych akcji. Zawiódł z kolei wynikami Exxon Mobil (-2.2%). Zysk wzrósł o 41% do 2.18 USD na akcję, jednak rynek oczekiwał 2.33 USD.
Cisco zyskało dziś 2%, po tym jak Goldman Sachs podniósł rekomendację dla spółki do „kupuj” z „neutralnie”.
Patrząc na rynek długu było dziś dość spokojnie. Rentowności 10-latek (2.95%) i 2-latek (0.42%) praktycznie się dziś nie zmieniły, pozostając na niskich poziomach.
Tomasz Smolarek
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI