Przegląd sytuacji rynkowej (luty 2012)

Komentarz Noble Funds TFI.

KOMENTARZ MAKROEKONOMICZNY

Opublikowane w lutym dane makroekonomiczne w większości potwierdzały relatywnie dobrą kondycję polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 14,3% (konsensus 13,8%). Za tak silny wzrost w dużej mierze odpowiedzialne były jednak efekty bazy - w styczniu 2011 roku gwałtownie spadła sprzedaż samochodów po wycofaniu ulgi dla samochodów „z kratką”.

Silny wzrost stał się także udziałem produkcji przemysłowej, która wzrosła w styczniu o 9%. Co istotne, kolejny raz, wzrost stał się udziałem niemal wszystkich sekcji przemysłu (29 z 34), potwierdzając siłę krajowej gospodarki. Szczególnie mocne wzrosty stały się udziałem branż nastawionych na eksport, korzystających na wciąż słabej złotówce. Pozytywnie (szczególnie w kontekście utrzymującej się silnej sprzedaży detalicznej) zaskoczył również odczyt inflacji, która spadła w styczniu do 4,1% wobec 4,6% zanotowanych w grudniu.

Niepokoi natomiast utrzymująca się wysoka stopa bezrobocia, która w styczniu wyniosła 13,2% oraz spadek wskaźnika wyprzedzającego PMI do poziomu 50,0 pkt z 52,2 pkt zanotowanych miesiąc wcześniej.

W pierwszych dniach marca otrzymaliśmy także odczyt polskiego PKB w czwartym kwartale 2011 roku. W okresie tym polska gospodarka rosła w tempie 4,3% wobec 4,2% zanotowanych kwartał wcześniej. W kolejnych kwartałach należy oczekiwać spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego jednak w całym 2012 roku gospodarka powinna rozwijać się w tempie zbliżonym do 3%. W ostatnich tygodniach obserwujemy podnoszenie prognoz wzrostu PKB przez te banki, które obniżały swoje szacunki jeszcze kilka miesięcy temu.

RYNEK PAPIERÓW DŁUŻNYCH

Luty przyniósł kontynuację pozytywnych trendów na polskim rynku długu. W uproszczeniu można powiedzieć, że to inwestorzy zagraniczni mieli wiodący udział w wykreowaniu tego trendu. Drożały zresztą obligacje w wielu krajach, prawdopodobnie znaczna część popytu pochodziła z zasilonego pożyczkami z Europejskiego Banku Centralnego sektora bankowego.

W skali całego miesiąca spadły rentowności na całej krzywej: w przypadku papierów dwuletnich najsłabiej, z 4,72% do 4,67%. Silniejsze wzrosty zanotowaliśmy w sektorze obligacji pięcioletnich (rentowność spadła z 5,03% do 4,9%) oraz dziesięcioletnich (odpowiednio z 5,58% do 5,49%).

Dobra koniunktura na rynku długu przełożyła się w końcu na kontynuację umocnienia polskiej waluty. Na koniec miesiąca cena euro spadła do 4,10 zł, a jednego dolara amerykańskiego – do 3,06 zł.

RYNEK AKCJI

Na warszawskiej giełdzie luty był miesiącem stabilizacji cen w segmencie największych spółek oraz kontynuacji zwyżek w segmencie małych i średnich spółek. Nawet jednak w te ostatnie zaczęły tracić impet w drugiej połowie miesiąca i w wielu przypadkach obserwowaliśmy dystrybucję akcji w kierunku portfeli tych spóźnionych inwestorów, którzy nie załapali się na styczniowo-lutowe wzrosty.

Ostateczne cały miesiąc zakończył się lekkim spadkiem indeksu blue chipów (WIG 20) i pięcioprocentowym wzrostem mWIG40. Pod koniec miesiąca spadły nieco obroty i w powietrzu zawisło widmo korekty. Na innych rynkach inwestorzy mieli nawet jeszcze większe powody do zadowolenia. Stabilizacja sytuacji w europejskim sektorze bankowym (dobre wyniki kilku banków, które nie będą musiały dzięki nim podwyższać kapitału) oraz oczekiwania dalszych transz pożyczek Europejskiego Banku Centralnego dla banków komercyjnych przyćmiła nieliczne negatywne informacje, takie jak na przykład słabnące dane makroekonomiczne (zwłaszcza w odniesieniu do zachowań konsumentów) w USA czy gorsze wskaźniki wyprzedzające koniunktury w wielu krajach emerging markets. W rezultacie większość indeksów zakończyła luty na plusie, choć oczywiście nie wszystkie w takim stylu, jak moskiewski RTS. Akcje rosyjskich spółek zyskały 10% pomimo (a może właśnie z powodu) zbliżających się wyborów prezydenckich, a także dzięki drożejącej ropie naftowej, której cena zaczęła się w końcu odbijać czkawką na kilku innych rynkach, np. w Turcji.

Zespół Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.

Pełny tekst w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
NF_Komentarz_rynkowy_marzec_2012.pdf159.64 KB