Rozczarowująca końcówka sesji w USA

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Ostatni dzień miesiąca na głównych indeksach za oceanem zaczął się przy poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia. Po godzinie handlu indeksy obrały w końcu kierunek i stopniowo zyskiwały kolejne punkty. Wzrosty zostały jednak zastopowane na półtorej godziny przed końcem sesji, gdy S&P500 rósł o 0.6% osiągając poziom 1525 pkt. Końcówka była już bardzo rozczarowująca. Najpierw S&P500 cofnął się do poziomu 1520 pkt i tu jeszcze były podejmowane próby odbicia, ale w ostatnich minutach indeks spadł szybko poniżej środowego zamknięcia, kończąc sesję na poziomie 1514.7 pkt i tracąc 0.09%. Cały miesiąc S&P500 zakończył jednak wzrostem o 1%. Dow Jones stracił dziś 0.15%, a Nasdaq 0,.07%.

Liderem wzrostów wśród spółek z indeksu Dow Jones był Hewlett-Packard (+1.9%), który od początku roku zyskuje już ponad 40%, a od dołka z listopada aż 80%. Największy spadek zanotował z kolei Wall Mart (-1.1%).

Sezon wyników kwartalnych dobiega już końca, teraz głównie publikowane są wyniki spółek detalicznych. Wyniki Sears były lepsze zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów, ale kurs spółki spadł dziś o 5.2%, mimo że dzień rozpoczął się od wzrostów. Z kolei inna sieć, Kohl’s, rozczarowała poziomem zysku i prognozami na cały rok i została przeceniona o 1.1%. Liderem spadków na szerokim rynku był jednak JCPenney. Spółka odnotowała znacznie większą stratę niż oczekiwano, a kurs tego detalisty spadł dziś o 17%.

Najważniejszym dziś raportem makro był drugi odczyt PKB za IV kwartał. Raport pokazał wzrost PKB o 0.1% kw/kw (wartość zannualizowana), a nie jak wstępnie szacowano takiej samej skali, ale spadek. Konsensus prognoz zakładał natomiast wzrost o 0.5%. Głównym źródłem rozczarowania były – podobnie jak w odczycie wstępnym – zapasy. Ujemna kontrybucja zapasów do wzrostu wyniosła -1.55 punktu procentowego, podczas gdy wstępnie było to -1.27 pp. Niższe zapasy oraz silny spadek wydatków rządowych (tu ujemna kontrybucja wyniosła 1.4 pp), zabrały łącznie w IV kwartale z PKB prawie 3 punkty procentowe, co silnie zamazuje rzeczywisty obraz gospodarki w końcówce zeszłego roku. Te dwie kategorie zniwelowały całkiem silne dane dotyczące popytu w sektorze prywatnym. Wydatki konsumentów wzrosły w ostatnich trzech miesiącach 2012 r. o 2.1% (kw/kw zannualizowane) co dało dodatnią kontrybucję do wzrostu PKB rzędu + 1.5%. Inwestycje firm wzrosły o solidne 11.2% i zwiększyły PKB o prawie 1 pp. Zgodnie z oczekiwaniami eksport netto zrewidowano wyraźnie w górę, ale nie zrekompensowało to w pełni wspomnianego rozczarowania na zapasach, przez co ogólny wynik był słabszy od konsensusu prognoz. Niemniej jednak spadek zapasów w IV kwartale dobrze rokuje na kwartał bieżący, gdzie powinniśmy zobaczyć odbudowę zapasów, co tym razem wsparłoby dane o PKB.

Pozytywnie zaskoczyły dane o wnioskach o zasiłki. Liczba nowych wniosków spadła w ubiegłym tygodniu do 344 tys. z 366 tys., przy prognozach 360 tys. Średnia 4-tygodniowa spadła do 355 tys. z 362 tys.

Po rozpoczęciu sesji poznaliśmy jeszcze indeks Chicago PMI. Ten raport także zaskoczył pozytywnie, gdyż indeks wzrósł do 56.8 z 55.6, podczas gdy oczekiwano spadku do 54.5. To kolejny dobry sygnał z sektora przemysłowego po wczorajszych mocnych danych o zamówieniach na dobra trwałe (bez środków transportu) oraz na dobra kapitałowe.

Tomasz Smolarek
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.