S&P 500 na minimalnym plusie

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Dzisiejsza sesja na Wall Street rozpoczęła się korzystnie dla inwestorów. Indeks szerokiego rynku S&P 500 wystartował z poziomu 1203.3 pkt (+0.9%) i po niespełna godzinie handlu osiągnął 1208.4 pkt (+1.3%), jak się potem okazało dzisiejsze maksimum. Niestety byki nie okazały się na tyle mocne aby chociaż utrzymać indeksy na zbliżonym do otwarcia poziomie. Marsz na południe trwał przez większą część sesji a na dwie godziny przed zakończeniem handlu poziom indeksu S&P 500 zatrzymał się w okolicy wczorajszego zamknięcia nowojorskiego parkietu. Ostatnie dwie godziny trwała walka z niedźwiedziami o utrzymanie indeksów na choćby niewielkim plusie. W przypadku indeksu szerokiego rynku bitwa została zakończona sukcesem, a S&P 500 zakończył dzień na poziomie 1193.9 pkt (+0.09%). Również indeks blue-chipów DJIA wybronił się przed spadkiem (+0.04%). Sztuka ta nie udała się technologicznemu Nasdaqowi, który stracił 0.5%.

Spośród największych spółek na amerykańskiej giełdzie najsilniejszy wzrost odnotował American Express (+2.2%) i Verizon (2.1%), natomiast po drugiej stronie znalazły się: Hewlett-Packard (-3.7%) i Caterpillar (-1.9%).

Najsilniej traciły dzisiaj akcje spółek technologicznych. Wczoraj po sesji wyniki kwartalne podał Dell (-10.1%). Zysk na akcje okazał się lepszy od prognoz (0.54 dol. vs 0.49 dol.) i od wyniku odnotowanego w analogicznym okresie ub.r. (0.32 dol.). Niższe od oczekiwań analityków były natomiast przychody, które wyniosły 15.66 mld dol. wobec konsensusu rynkowego rzędu 15.76 mld dol. Czynnikiem, który wpłynął na tak silna przecenę walorów spółki było obniżenie przez zarząd prognoz przychodów za cały rok. Włodarze firmy spodziewają się ich wzrostu od 1% do 5% wobec wcześniejszych szacunków 5% - 9%. Jako powód tak znacznej rewizji spółka podała możliwość znacznego obniżenia wydatków inwestycyjnych przez firmy (obawa o silne wyhamowanie popytu konsumpcyjnego) oraz stronę rządową (obawa przed niekontrolowanym zwiększaniem wydatków).

Hewlett-Packard, którego akcje potaniały dziś najmocniej, poda wyniki w czwartek po sesji, ale niewątpliwie kluczowa będzie ocena sytuacji gospodarczej przez przedstawicieli spółki oraz prognozy na cały b.r.

Straciły także walory Intela (-0.6%).

Drożała rop naftowa (Brent – powyżej 111 dol., U.S. light – powyżej 88 dol.), co zaowocowało niezłą sesją dla spółek energetycznych. Kurs akcji ExxonMobil wzrósł o 0.9%, a Chevron o 0.33%.

W czwartek oprócz wspomnianego ogłoszenia wyników kwartalnych przez H-P, warto zwrócić uwagę na odczyt tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz regionalny indeks wyprzedzający przemysłu Philly Fed.

Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.