S&P 500 traci najwięcej od czerwca ubiegłego roku. Wyprzedaż walut na rynkach EM

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Po wczorajszych mieszanych danych makroekonomicznych, dzisiejszą uwagę na amerykańskim parkiecie obok kolejnych wyników spółek przyciągnęły największe wyprzedaże walut na rynkach krajów rozwijających się od 5 lat. W rezultacie indeks S&P 500 zniżkował dziś najwięcej od czerwca ubiegłego roku: -2,09 proc.. DJIA spadło o 1,73 proc., a indeks spółek technologicznych Nasdaq o 2,15 proc. Najbardziej traciły dzisiaj spółki sektora przemysłowego: -2,96 proc. Najmniej utracił zaś sektor użyteczności publicznej: -1,20 proc.

Zaraz po wczorajszej sesji, wyniki za drugi kwartał podał Microsoft. Spółka zaskoczyła zarówno po stronie przychodowej jak i pod względem zyskowności. Zysk na akcję wyniósł 0,78 USD, podczas gdy rynek spodziewał się wyniku niższego o 10 centów. Przychody ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie 24,52 mld USD, przy konsensusie: 23,68 USD. Motorem sukcesu była większa sprzedaż nowej konsoli Xbox oraz tabletów Surface. Wzmożony popyt był widoczny również w przypadku oprogramowania w tzw. chmurze. Inwestorzy zareagowali bardzo pozytywnie na lepsze odczyty, co można było dostrzec na zwyżce kursu o ponad 2,08 proc.

Przed rozpoczęciem dzisiejszego handlu wyniki za czwarty kwartał podała spółka Honeywell – producent m.in. automatyki przemysłowej. Zysk na akcję wyniósł 1,19 USD, przy prognozach analityków: 1,22 USD. Koncern wygenerował 10,39 mld USD przychodów, które rynek szacował na 10,19 mld USD. Głównym powodem wyższych zysków była większa sprzedaż turbosprężarek oraz produktów związanych z energią. Spółka aktualnie zyskuje na rosnących inwestycjach w gaz i ropę, które z kolei przekładają się na większe wolumeny sprzedaży sprzętu przemysłowego. Honeywell zamknął się pod koniec sesji na 1,48 proc. zniżce.

Wyniki za drugi kwartał podała też jedna z największych firm FMCG na świecie - Procter & Gamble, w przypadku której nie było większych zaskoczeń. EPS wyniósł 1,21 USD (prognoza: 1,20 USD), a przychody: 22,3 mld USD (konsensus rynkowy: 22,34 USD). Spółka zyskała za zamknięciu 1,20 proc.

Michał Kozak
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.